03 Март, 2024
0.0261

Почнал повратот на ДДВ: За граѓаните 6,5 милиони евра, нема да има за тие што добија два пати во февруари

Објавено во: Финансии 12 Мај, 2021

Добивај вести на Viber

Околу 6,5 милиони евра ќе легнат на сметките на граѓаните од поврат на ДДВ месецов. Од Управата за јавни приходи за Фактор велат дека исплатата веќе почнала, иако поголем дел од потрошувачите реагираа дека прв пат и по истек на десет дена од месецот, нема исплата на повратот. Се враќаат пари за скенираните сметки во првото тромесечје односно во јануари, февруари и март. 

Во ова тромесечје граѓаните скенирале 67.255. 511 фискални сметки, а прометот изнесува 32.434.528.850 денари. Од УЈП информираат дека на сите ќе им се исплати 403, 5 милиони денари или околу 6,5  милиони евра. 

„Граѓаните може да се информираат на своите кориснички профили на Е-ПДД  за тоа до каде им е исплатата од МојДДВ  за соодветното тримесечје, односно дали и кога е извршена исплатата,  дали трансакциската сметка е во ред или е погрешна и како истата да ја коригираат  за да се реализира исплатата, велат од УЈП.

Инаку во февруари имаше граѓани кои добија поврат по два пати. Дел од нив ги вратиле парите, на соатнатите ќе им биде задржан износот сега. 

„Граѓаните на кои во февруари им се исплати поголем износ, ги вратија уплатените средства, а на оние граѓани кои не ги вратија ќе им биде задржан износот за поврат кој го очекуваат се` до целосна наплата на повеќе исплатениот износ, велат од УЈП.

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

ПО ПАДОТ НА ВРЕДНОСТА НА БИТКОИНОТ, ДОЈДЕ ДО ПЕСВРТ: сега ги собори сите рекорди. Што се случува?

ПО ПАДОТ НА ВРЕДНОСТА НА БИТКОИНОТ, ДОЈДЕ ДО ПЕСВРТ: сега ги собори сите рекорди. Што се случува?

ЗАМИНУВА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ШВАЈЦАРСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - франкот „се лизна“

ЗАМИНУВА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ШВАЈЦАРСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - франкот „се лизна“

ДЕНЕС СТАРТУВА ОТВОРЕН БАЛКАН: Се што треба да знаете за вработување во земјите кои се дел од единствениот пазар на труд

ДЕНЕС СТАРТУВА ОТВОРЕН БАЛКАН: Се што треба да знаете за вработување во земјите кои се дел од единствениот пазар на труд

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

НАРОДНА БАНКА ПОТТИКНУВА ДОЛГОРОЧНО ШТЕДЕЊЕ - се ослободуваат банките од задолжителна резерва за денарските депозити, еве ги деталите

НАРОДНА БАНКА ПОТТИКНУВА ДОЛГОРОЧНО ШТЕДЕЊЕ - се ослободуваат банките од задолжителна резерва за денарските депозити, еве ги деталите

ОВДЕ СЕ НАЈУБАВИТЕ ПЛАТИ: Но и најмногу се тенчат нервите

ОВДЕ СЕ НАЈУБАВИТЕ ПЛАТИ: Но и најмногу се тенчат нервите

ТТК БАНКА СО ОДЛУКИ ОД КОИ ИМА ЗА СИТЕ - за акционерите дивиденди, за менаџментот и вработените награди, а ќе зајакне и капиталот на банката

ТТК БАНКА СО ОДЛУКИ ОД КОИ ИМА ЗА СИТЕ - за акционерите дивиденди, за менаџментот и вработените награди, а ќе зајакне и капиталот на банката

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СО ПОДЕМИ И ПАДОВИ - се чека извештајот на ФЕД, паѓаат и цените на нафтата и златото

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СО ПОДЕМИ И ПАДОВИ - се чека извештајот на ФЕД, паѓаат и цените на нафтата и златото