09 Декември, 2023
0.0285

ПОЧНАЛА БЕЗ КУНА ВО ЏЕБОТ, А ДЕНЕСКА ПРОИЗВЕДУВА 120 ИЛЈАДИ ЛИТРИ ПИВО ГОДИШНО - успешна приказна на една задруга

Објавено во: Економија 26 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Работењето на задругите, и покрај многуте предрасуди поврзани со него, многу добро може да биде успешен и позитивен, а Кооперативната пиварница Брлог од Задар со својот пример веќе седум години го потврдува тоа. Групата од 120 членови на задруга, односно инвеститори, кои со заеднички сили, секој според својата волја и можности, успешно го развиваат занаетчискиот бизнис со пиво докажуваат дека довербата и транспарентноста се столбовите кои можат да го издигнат секој бизнис на небо.

Задругарите сега се пред нови проекти, а планот е проширување на бизнисот. Производителите на добро познатите Плавуша, Непосулшна и Шпурија, како и малите серии пиво, бараат повеќе простор и производство. Зад нив се веќе три изградени фабрики за крафт пиво, но не недостигаат нови идеи и амбиции.

Тие се проширија од пиво

Преку нивната дегустација се продаваат и други домашни производи на членовите на задругата. Тоа е виното на семејната винарија на Ана, цедени сокови Гууч од Неретва, како и пелинковац Куш од Крка.

Првото пиво е произведено во инкубаторот во Задар, на простор од 50 квадратни метри. Денеска во просторот во центарот на Задар годишно произведуваат 120.000 литри одлично пиво. Во 2022 година, продажбата порасна за речиси 50 отсто, а оваа година веројатно ќе го направи истото. Но, дојде време за поголема приказна. Додуша, концептот се уште не е целосно развиен, но Ана Тескера, менаџерката на Кооперативна пиварница Брлог, која ја започна оваа приказна со Маја Шепетавец, открива дека планираат проширување, а со тоа и малку поинаков концепт на функционирање.

Подготвени сме да ги прифатиме идеите на луѓето кои со својата активност и содржина би се потпирале на нашите“, вели Тескера. Тоа значи дека во своите редови ги прифаќаат сите на кои им одговара концептот на социјален и одговорен бизнис. Но, тоа е, посочува Тескера, проект кој бара и треба добро да се разработи, а на кој во моментов работат. Тој најавува и дека веќе во првиот квартал од 2024 година треба да организираат групно финансирање и крудинвестинг кампања која треба да ја финансира, но и да ја прошири заедницата на косопственици. „Тескера“ не се сомнева во резултатите од кампањата бидејќи сите досегашни вакви проекти беа успешни, особено грудинвестингот кога обезбедија 130 илјади евра за набавка на опрема и преселба во Мурвица. Вкупно Брлог до денес има инвестирано 300 илјади евра и има 10 вработени.

Како најголема предност на кооперативниот бизнис, заедно со многу други, Тескера ја посочува „отпорот на кризи“. „На пример, во екот на кризата со корона во 2020 година, кога сè беше затворено и стопирана продажбата на пиво, задругата, како и многу бизниси во Хрватска, се најде во проблеми. Тогаш им предложив неколку решенија на нашите косопственици. Брзо ги договоривме и апсолутно сите се активираа. Затворањето беше во март, а ние веќе варевме ново пиво во мај бидејќи успеавме да продадеме се што имавме на залиха. Истата година, во август, решивме повторно да го преселиме производството и итно ни требаа 50.000 евра. Во петокот ги известив сосопствениците за потребата, а веќе во понеделник ги имав потребните пари. Во тој период немаше ниту да стигнам до банката за толку кратко време“, вели Тескера.

Повеќе детали на Пословни.хр

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

ПАРАДОКС НА БАЛКАНОТ - еве каде еден килограм џимиринки чини колку три килограми месо

ПАРАДОКС НА БАЛКАНОТ - еве каде еден килограм џимиринки чини колку три килограми месо

Реновираната бензинска станица на „Макпетрол“ во Тетово е пуштена во употреба

Реновираната бензинска станица на „Макпетрол“ во Тетово е пуштена во употреба

ФИНАНСИСКИ ДИРЕКТОР ПРОДАДЕ АКЦИИ ЕДЕН ДЕН ОТКАКО ОБЈАВИ ОТПУШТАЊА - еве како менаџер од Спотифај заработи над 9 милиони долари

ФИНАНСИСКИ ДИРЕКТОР ПРОДАДЕ АКЦИИ ЕДЕН ДЕН ОТКАКО ОБЈАВИ ОТПУШТАЊА - еве како менаџер од Спотифај заработи над 9 милиони долари

ТИЕ СЕ НОВАТА СРПСКА ДЕЛОВНА ЕЛИТА - имаат најмалку 140 фирми и вртат милијарди

ТИЕ СЕ НОВАТА СРПСКА ДЕЛОВНА ЕЛИТА - имаат најмалку 140 фирми и вртат милијарди