21 Септември, 2023
0.0252

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

Објавено во: Економија 04 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Б92, објави анализа за своите граѓаните кои патуваат кон Грција или другите земји,а минуваат низ Македонија, за тоа каде им е најевтино да наточат гориво.

Анализата ја објавуваме во целост.

„За оние кои летово планираат да патуваат со автомобил до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини полнењето на полн резервоар со бензин.

Најевтино ќе биде ако го направат тоа во Северна Македонија, каде што дизелот е 1,21 евро или во Босна и Херцеговина, каде литар дизел е 1.245 евра, но сепак треба да се внимава на патарините што се поскапеа од 1 април.

Нашиот народ најчесто оди на море во Црна Гора и Грција, а од периодот на пандемијата на коронавирус, на пример, Неум во БиХ и локации во Албанија, како Саранда, станаа популарни. Бидејќи летната сезона штотуку започна, потребно е да се направи добар план за хранење гориво, бидејќи тоа е еден од најголемите трошоци од домашниот буџет.

Ако се упатите кон морето преку Северна Македонија, не двоумете се да резервирате гориво бидејќи за околу 60 евра ќе можете да наполните полн резервоар со еуродизел, ако се земе предвид дека просечниот капацитет на еден резервоар е 50 литри. Исто така, добро ќе се истурите во БиХ бидејќи ќе ви требаат околу две евра повеќе од тоа, односно 60 евра. На овој начин ќе заштедите околу 2.000 динари во однос на полнење гориво во Србија.

Бензинот во Босна и Херцеговина е 1,32 евра, а во Северна Македонија околу 1,30 евра. Во Хрватска цената на еуродизелот е 1,24 евра, додека премиум варијантата е околу 1,60 евра, а бензинот 1,32 евра.

Во Црна Гора литар еуродизел е 1,34 евра, а литар еуросупер, односно бензин 1,53 евра. Според веб-страницата GlobalPetrolPrice, литар бензин во Грција е најскап и е 1,86 евра, а дизелот е 1,55 евра, додека во Албанија дизелот на пумпите се продава по цена од 1,51 евро.

Секоја од овие земји во регионот има свои принципи при објавувањето на новите цени на горивата, но тие најчесто се менуваат на неделно ниво.

патарини

Важна ставка на балканските патувања до море се патарините. На автопатиштата во Србија од 1 април на сила е нов ценовник за патни такси, кој е повисок за 14 отсто. Возачите на патнички автомобили обично плаќаат 200 динари повеќе, но просечното поскапување е 50 динари.

За да одите до црногорското приморје преку автопатот Милош Велики ќе ви требаат 4 евра или 480 динари за патарина. Во Црна Гора, пак, се наплаќаат патарини на две делници, автопатот Ситница-Херцег Нови и Бар-Подгорица. За да поминете низ тунелот Сожине треба да платите 2,5 евра, додека патничките возила плаќаат патарина од три евра на делницата Мељине-Требиње.

Патарината за Албанија е 5 евра на единствениот автопат досега. Патарината кон Грција е 1.699 динари. На пат до морето во Хрватска најпрво треба да платите патарина во Шид од 479 динари, а на другите патарини на хрватските автопати патарината е околу 25-30 евра.

Што се однесува до патот низ Србија, возењето по автопатот „Милош Велики“ сега чини 490 динари, наместо 430, а оние возила кои имаат ТАГ уреди за електронско плаќање, на таа релација ќе плаќаат 465 динари. За делот Белград-Ниш патарината сега е 890 динари, а со поскапувањето ќе биде 1.020 динари.

Цените на нафтата во светот

Барел нафта моментално изнесува околу 75 долари, а на европскиот пазар на почетокот на годината се тргуваше по цена од 117 долари, а новите цени на горивата во Србија прочитајте ги на линкот подолу.

Цените на овој енергенс паѓаат на глобално ниво, моментално се стабилни, но од јуни тоа би можело да се промени во зависност од одлуките на групата ОПЕК на јунскиот состанок, но и од светската геополитичка ситуација.“, пишува б92


Можеби ќе ве интересира

ЈАПОНСКИОТ ГИГАНТ ТОШИБА ЈА НАПУШТА БЕРЗАТА ПО 74 ГОДИНИ: Завршено преземањето накомпанијата

ЈАПОНСКИОТ ГИГАНТ ТОШИБА ЈА НАПУШТА БЕРЗАТА ПО 74 ГОДИНИ: Завршено преземањето накомпанијата

ГЕРМАНСКИОТ ЛИДЛ СТАРТУВА СО ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ - исфрла дел од производите од својата понуда

ГЕРМАНСКИОТ ЛИДЛ СТАРТУВА СО ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ - исфрла дел од производите од својата понуда

Законот изгласан, но бизнис секторот не се предава: Законот за „неплаќачи“ ќе го оспориме пред Уставен

Законот изгласан, но бизнис секторот не се предава: Законот за „неплаќачи“ ќе го оспориме пред Уставен

Осигуреници во август наплатија над 5 милиони евра од неживотни осигурувања

Осигуреници во август наплатија над 5 милиони евра од неживотни осигурувања

ФРАНЦИЈА УКИНУВА СУБВЕНЦИИ ЗА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА: На удар кинеските автомобили, но и дел од производството на Тесла

ФРАНЦИЈА УКИНУВА СУБВЕНЦИИ ЗА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА: На удар кинеските автомобили, но и дел од производството на Тесла

ЗАКОНОТ ЗА СОЛИДАРЕН ДАНОК ГИ НАЛУТИ СТОПАНСТВЕНИЦИТЕ: Биле вчудоневидени, ќе го оспорат законот пред Уставен

ЗАКОНОТ ЗА СОЛИДАРЕН ДАНОК ГИ НАЛУТИ СТОПАНСТВЕНИЦИТЕ: Биле вчудоневидени, ќе го оспорат законот пред Уставен

ВЛАДАТА БАРА КАНДИДАТИ ЗА УПРАВНИОТ ОДБОР НА ЖЕЛЕЗНИЦИ - Еве колку пари ќе се одвојат од државната каса за нивните хонорари

ВЛАДАТА БАРА КАНДИДАТИ ЗА УПРАВНИОТ ОДБОР НА ЖЕЛЕЗНИЦИ - Еве колку пари ќе се одвојат од државната каса за нивните хонорари

Трајковски за цените: Сите граѓани коишто ќе увидат неправилности да пријават на 02 191

Трајковски за цените: Сите граѓани коишто ќе увидат неправилности да пријават на 02 191

Кои народи во ЕУ имаат најдолга работна недела?

Кои народи во ЕУ имаат најдолга работна недела?