15 Јануари, 2021
0.0185

Поради пандемијата доларот трета седмица по ред паѓа

Објавено во: Финансии, Корона Вирус 14 Јули, 2020

Доларот е во длабок минус, а американската економија е во криза поради пандемијата на коронавирусот. 

Валутата паѓа веќе трета седмица по ред. 

Доларот има неделен пад во кошницата од најважни светски валути.

Доларот исто така забележа и најголем пад и на ниво на месец дена.

Курсот на еврото во однос на доларот минатата недела се зголеми за 0,28 отсто, на 1,1281 долари. 

Во однос на јапонската валута пак, цената на доларот падна за 0,29 отсто, на 107,19 јени. Тоа е највисок курс на јенот во изминативе две недели.

Јенот ја зголеми вредноста затоа што со растот на новозаразени од Ковид – 19 во светот, на меѓународните девизни пазари минатата недела се вложуваше во сигурни валути, како што е јапонската.

Во светот 13.2 милиони луѓе се заболени од коронавирусот, а во САД тој број е 3.4 милиони. 

Можеби ќе ве интересира

Генерали Инвестментс ја зајакна позицијата на пазарот: Заврши спојувањето на Илирика Фунд Менаџмент

Генерали Инвестментс ја зајакна позицијата на пазарот: Заврши спојувањето на Илирика Фунд Менаџмент

По објавата за преземање: Берза го стави Скопски пазар на листа на набљудување

По објавата за преземање: Берза го стави Скопски пазар на листа на набљудување

УНИБанка ќе исплати полугодишна камата за перпетуалните обврзници

УНИБанка ќе исплати полугодишна камата за перпетуалните обврзници

Лагард: Жалам, биткоинот нема да стане валута, а поттикнува криминални бизниси

Лагард: Жалам, биткоинот нема да стане валута, а поттикнува криминални бизниси

6.500 ДЕНАРИ ПО АКЦИЈА: Современ дом и ЗСФ на Фатмир Етеми доставиле понуда за целосно преземање на Скопски пазар

6.500 ДЕНАРИ ПО АКЦИЈА: Современ дом и ЗСФ на Фатмир Етеми доставиле понуда за целосно преземање на Скопски пазар

Зошто расте цената на акцијата на „Комерцијална банка“?

Зошто расте цената на акцијата на „Комерцијална банка“?

СН осигурителен брокер го зголеми капиталот со нова емисија акции

СН осигурителен брокер го зголеми капиталот со нова емисија акции

Четвртиот пакет мерки ја зголеми ликвидноста на банките - НБМ јавува за поповолни движења, но и ризици

Четвртиот пакет мерки ја зголеми ликвидноста на банките - НБМ јавува за поповолни движења, но и ризици

НИКАДЕ ГО НЕМА ТОА ФИРМИТЕ ДА НЕ СЕ ОБЕШТЕТУВААТ ОД СТЕЧАЈНАТА МАСА - штедачите од Еуростандард не се откажуваат

НИКАДЕ ГО НЕМА ТОА ФИРМИТЕ ДА НЕ СЕ ОБЕШТЕТУВААТ ОД СТЕЧАЈНАТА МАСА - штедачите од Еуростандард не се откажуваат