13 Ноември, 2018
0.2914
    ALK 8291.04    -0.21%     BESK 9682    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 850    0%     KJUBI 1550    0%     KMB 5393.35    -0.32%     OHB 6727.78    0.6%     OKTA 5000    -2.21%     SBT 2529.55    -6.31%     STB 1288.66    1.68%     STBP 1250    0.62%     TETE 2416.06    1.86%     TKVS 5626    -3%     TNB 14790    -0.01%     TTK 1300    -0.83%

Последната фотографија на мостот во Џенова открива во колку лоша ситуација бил-недела дена пред да се урне изгледал вака

Објавено во: Свет 16 Август, 2018

Фотографија на мостот во Џенова, наводно направена пред недела дена, јасно покажува во колку лоша состојба бил пред да се урне, поради што настрадаа 38 луѓе.

На фотографијата јасно се гледа дека надвозникот се распаѓа, а се гледаат и сајли кои висат од долната страна на мостот.

Фотографијата ја обивил твитер корисник, а покрај неа напишал: „Мостот во Џенова минатата недела. Без коментар“.

Семејствата на загинатите и властите за трагедијата ја обвинуваат приватната компанија „Autostrada“ која ги одржува повеќето италијански авто-патишта.

Италијанскиот премиер Џузепе Конте наведува дека операторот на автопатот, компанијата „Autostrada“, е одговорна за обезбедување на безбедноста на мостот и дека владата нема да го чека исходот од актуелната истрага за трагедијата за да преземе акција.


Компанијата денес извразила убедување дека ќе докаже дека ги исполнила обврските од договорот за концесија за работата на тоа место.

Владата во Рим, исто така, повика на оставка на врховниот менаџмент на таа компанија и порача дека ќе бара изрекување на високи казни.

Надвозникот, изненадно во текот на силно невреме, се урнал по што десетина возила кои во тој момент поминувале по него пропаднале низ пукантините, 50 метри под нивото на патот.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ДО КРАЈОТ НА ВЕКОТ ГИ ЧЕКА КАТАСТРОФА: Дали Македонија е меѓу овие земји?

(ВИДЕО) ДО КРАЈОТ НА ВЕКОТ ГИ ЧЕКА КАТАСТРОФА: Дали Македонија е меѓу овие земји?

(ВИДЕО) Песок затрупа село, куќите не се гледаат

(ВИДЕО) Песок затрупа село, куќите не се гледаат

Мајка ја чувала својата двегодишна ќерка во багажник и подрум

Мајка ја чувала својата двегодишна ќерка во багажник и подрум

ШОПИНГ ЛУДИЛО: Алибаба оствари рекордна продажба и направи милијарди за секунди

ШОПИНГ ЛУДИЛО: Алибаба оствари рекордна продажба и направи милијарди за секунди

ОД РАСКОШНИ ВИЛИ ДО ПЕПЕЛ: Кои познати ѕвезди ги изгубија домовите во пожарот во Калифорнија

ОД РАСКОШНИ ВИЛИ ДО ПЕПЕЛ: Кои познати ѕвезди ги изгубија домовите во пожарот во Калифорнија

KAKO E MOЖНО: Оваа куќа чини над 450.000 долари

KAKO E MOЖНО: Оваа куќа чини над 450.000 долари

(ВИДЕО) ЈОРДАН СЕ БОРИ СО ПОПЛАВИ: Се трага по исчезнати туристи

(ВИДЕО) ЈОРДАН СЕ БОРИ СО ПОПЛАВИ: Се трага по исчезнати туристи

Oваа земја ќе биде број 1 дестинација и ќе ја надмине Франција

Oваа земја ќе биде број 1 дестинација и ќе ја надмине Франција

Трамп ги измеша Балтикот и Балканот, ги обвини Латвија, Естонија и Летонија за војните во Југославија

Трамп ги измеша Балтикот и Балканот, ги обвини Латвија, Естонија и Летонија за војните во Југославија