23 Септември, 2020
0.0477

Постои антитело кое го неутрализира вирусот кој предизвикува Ковид-19

Објавено во: Свет, Корона Вирус 15 Септември, 2020

Од ден на ден мистериите околу коронавирусот се намалуваат. 

Научниците пронашле антитело кое го неутрализира вирусот кој предизвикува Ковид-19. 

На лекот се гледа како на потенцијална превентива против коронавирусот.

Научниците од Медицинскиот факултет при Универзитетот во Питсбург ја изолирале најмалата биолошка молекула што целосно и специфично го неутрализира вирусот што предизвикува Ковид-19, објави „Њујорк пост“.

Компонентата на антителото е 10 пати помала од антитело со целосна големина и е искористена за создавање на лекот Ab8, споделен во извештајот објавен од истражувачите во списанието Cell во понеделникот. 

Според извештајот, лекот е многу ефикасен во спречување и лекување инфекции со САРС-КоВ-2 кај глувци и ‘рчковци за време на тестовите. 

Лекот наводно не се врзува за човечките клетки, што укажува дека нема да има негативни несакани ефекти кај луѓето.

Истражувачите размислуваат неконвенционално за тоа како лекот може да се дава наведувајќи дека тој би можел да се вдише или да се дава преку површна инјекција. 

Кај испитувања на глувци, оние што биле третирани со Ab8 имале 10 пати помалку од количината заразен вирус во споредба со нестираните. 

Во меѓувреме, докторка од Кина тврди дека вирусот е создаден од човек во лабораторија во Вухан и верува дека тоа ќе го докаже. 

Можеби ќе ве интересира

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза