25 Јуни, 2024
0.0232

ПОВЕЌЕ НИКОЈ НЕ СЕ СРАМИ ДА КУПУВА РАБОТИ ОД ВТОРА РАКА: „Second hand“ облеката се продава како алва

Објавено во: Финансии 22 Мај, 2024

Добивај вести на Viber


Постојат неколку податоци кои покажуваат дека продажбата на половна облека значително се зголемува насекаде низ светот.

Станува збор за податоците на американската продавница за користена облека ThredUp и британската аналитичка компанија GlobalData. Имено, според овие податоци, десет отсто од вкупната глобална продажба на облека до 2028 година ќе се однесува на половна облека. Дополнително, се проценува дека глобалниот пазар за користена облека ќе вреди дури 350 милијарди долари до 2028 година.

Овој пазар само минатата година порасна за 18 отсто, што е 15 пати побрз раст од целиот пазар на облека. Тоа значи дека половина од вкупниот број купувачи на облека биле оние кои купиле користена облека.

Постојат 163 брендирани продавници низ светот каде што можете да купите или продавате облека од втора рака. Во пораст е и онлајн продажбата на половна облека, а се проценува дека до 2028 година ќе се удвои на 40 милијарди долари.

Постојат неколку причини зошто расте пазарот за користена облека. Меѓу нив се високата инфлација, заштитата на животната средина и поседувањето уникатни парчиња облека.

Според извештајот на Светскиот економски форум (СЕФ), текстилниот сектор е трет по големина индустриски загадувач во светот. Пред него се секторите за храна и градежништво. Текстилната индустрија е одговорна за емисијата на осум отсто од вкупното количество јаглерод диоксид, како и за 20 отсто од вкупната потрошувачка на вода.

На пример, во Соединетите Држави, само 14 отсто од искористениот текстил се рециклира. Остатокот се запали или едноставно се фрла. Иноваторите работат на тоа како да се намали емисијата на штетни гасови од текстилната индустрија.


Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОИ СЕ НАЈСЛАБО ПЛАТЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО МАКЕДОНИЈА: дел од секторите редовно кубурат со кадар

ЕВЕ КОИ СЕ НАЈСЛАБО ПЛАТЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО МАКЕДОНИЈА: дел од секторите редовно кубурат со кадар

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

КРАТКО АМА СЛАТКО: Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

КРАТКО АМА СЛАТКО: Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

КОМПЈУТЕРЏИИТЕ УБЕДЛИВО НАЈДОБРО ПЛАТЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: еве кои струки се меѓу топ петте плати во земјава

КОМПЈУТЕРЏИИТЕ УБЕДЛИВО НАЈДОБРО ПЛАТЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: еве кои струки се меѓу топ петте плати во земјава

СВЕТСКИОТ ГИГАНТ ЌЕ ИНВЕСТИРА МИЛИЈАРДИ ВО ГЕРМАНИЈА: продолжуваат таму каде што застанаа, ќе се отворат нови работни места

СВЕТСКИОТ ГИГАНТ ЌЕ ИНВЕСТИРА МИЛИЈАРДИ ВО ГЕРМАНИЈА: продолжуваат таму каде што застанаа, ќе се отворат нови работни места

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот