27 Октомври, 2020
0.0226

Повозрасните наставници во паника: Тешко се снаоѓаме со новите технологии, онлајн предавањата ќе ни бидат проблем

Објавено во: Македонија 23 Септември, 2020

Голем дел од наставниците, особено оние кои се неколку години пред пензија ги фаќа вистинска паника пред стартот на учебната година која речиси секаде ќе се изведува без физичко присуство, односно предавањата ќе се реализираат онлајн на неодмна презентираната Национална платформа за далечинско учење.

Велат дека во тек се обуки кои ги изведуваат нивни помлади колеги, но целиот процес како што истакнуваат се одвива многу споро.

-Платформата ја учиме секојдневно, но воопшто не ни е едноставна како што беше претставена. И разбирливо е, бидејќи голем дел од нас се при крајот на својот работен стаж. Се плашам дека ќе потфрлиме во наставниот процес, вели наставничката по хемија во едно од скопските училишта, кое имало доставено барање за настава со физичко присуство и за погорните одделенија, но сепак со одлука на владината Комисија и таму ќе има целосно онлајн настава.

Инаку, Нционалната платформа за далешинско учење беше презентирана минатата недела, а наставата ќе може да се следи на пет јазици: македонски, албански, турски, српски и бошњачки јазик.

Министерката за образование, Мила Царовска тогаш посочи дека целта е да се одржи образовниот процес во услови на пандемија и отворање нови можности, да се работи на нови методи и пристапи како подготовка за иднината.

-Преку лесната достапност до содржините се доближува образованието до каналите кои учениците често ги користат и е добра замена за традиционалното учење, рече тогаш министерката Царовска.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Ангеловски беше припадник на специјалците „Тигри“ и немаше други коморбидитети: Д-р. Неделкова за Фактор

Ангеловски беше припадник на специјалците „Тигри“ и немаше други коморбидитети: Д-р. Неделкова за Фактор

Заев ќе прави ПЦР тест иако немал директен контакт со Спасовски

Заев ќе прави ПЦР тест иако немал директен контакт со Спасовски

Деспотовски: Петмина од новите членови на УО на ФИТР веќе работеа со нас, тие не одлучуваат за грантовите

Деспотовски: Петмина од новите членови на УО на ФИТР веќе работеа со нас, тие не одлучуваат за грантовите

Лукаревска и Зеќири поднесоа оставки во Собранието

Лукаревска и Зеќири поднесоа оставки во Собранието

Почна со работа уште еден пункт за тестирање на ИЈЗ, дневно ќе се прават до 2000 теста

Почна со работа уште еден пункт за тестирање на ИЈЗ, дневно ќе се прават до 2000 теста

Хроничо болните да се ослободат од работа бара лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Хроничо болните да се ослободат од работа бара лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

По девет години деблокирани сите сметки и исплатени долговите на Општина Куманово

По девет години деблокирани сите сметки и исплатени долговите на Општина Куманово

Оливер Спасовски објави дека е позитивен на Ковид-19

Оливер Спасовски објави дека е позитивен на Ковид-19

ЌЕ ДЕЖУРААТ ЛИ И ПРИВАТНИТЕ ИНТЕРНИСТИ ВО КОВИД-БОЛНИЦИТЕ: Деталите ќе се прецизираат утре точно напладне, д-р. Манолев за Фактор

ЌЕ ДЕЖУРААТ ЛИ И ПРИВАТНИТЕ ИНТЕРНИСТИ ВО КОВИД-БОЛНИЦИТЕ: Деталите ќе се прецизираат утре точно напладне, д-р. Манолев за Фактор