28 Февруари, 2021
0.0247

ПОВТОРУВАЊЕ НА БОЛЕСТА: Уште еден штипјанец по втор пат заразен со коронавирусот

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 17 Септември, 2020

Во Штип втор пат е регистриран случај каде излекуван пациент од Ковид -19 повторно се заразил. 

Штипјанец по вторпат е заболен од коронавирус. 

Маж вработен во конфекција повторно е заболен. 

Директорката на Центарот за јавно здравје – Штип,  Марија Димитрова, објаснува дека тој бил позитивен пред неколку месеци, а е откриен при масовното тестирање во текстилните конфекции. 

Првиот пат бил асимптоматски, но овој пат тој појавил поблаги симптоми, по што е тестиран и е позитивен. 

Првиот случај на повторување на болеста беше регистриран кај 46 годишен маж, кој откако оздраве, по неколку месеци се зарази од „текстилниот кластер“ и заврши во болница.

За едно деноноќие во градот има 8 случаи на инфицирани со коронавирусот. 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.274, бројката на оздравени пациенти е 13.635, на починати е 675. 

Бројот на активни случаи со денови е под 2.000. 

Можеби ќе ве интересира

Kога ќе стигнат кинеските вакцини во земјава?

Kога ќе стигнат кинеските вакцини во земјава?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнува првата фаза од пописот, оние кои се во странство може да се самопопишат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнува првата фаза од пописот, оние кои се во странство може да се самопопишат

Георгиевски советува како да се реши македонско - бугарскиот спор

Георгиевски советува како да се реши македонско - бугарскиот спор

Заев повторно се бори за лидер на СДСМ, над 80.000 членови ќе можат да гласаат

Заев повторно се бори за лидер на СДСМ, над 80.000 членови ќе можат да гласаат

Куќен притвор за малолетникот кој со автомобил го удри Јота

Куќен притвор за малолетникот кој со автомобил го удри Јота

Се бара притвор за двајца демонстранти

Се бара притвор за двајца демонстранти

Најмладиот починат од коронавирус е 43 годишен пациент од Делчево

Најмладиот починат од коронавирус е 43 годишен пациент од Делчево

Денес се регистрирани 721 заразен и 7 починати

Денес се регистрирани 721 заразен и 7 починати

Во неколку градови порасна бројот на хоспитализирани поради коронавирусот

Во неколку градови порасна бројот на хоспитализирани поради коронавирусот