23 Мај, 2024
0.0262

ПРАВАТ СЀ ЗА ДА СЕ „ОТКАЧАТ“ ОД ТУРИСТИТЕ - една од најпопуларните европски атракции е избришаnа од GOOGLE и APPLE MAPS

Објавено во: Балкан 19 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Паркот Гуел е една од најпосетуваните атракции во Барселона, посетена од околу девет милиони туристи годишно

Прекрасната Барселона за многумина е дестинација од соништата. Песочна плажа, прекрасна архитектура, долги шеталишта покрај морето и опуштена атмосфера се само дел од причините зошто милиони туристи секоја година ја посетуваат каталонската престолнина.

Меѓу најпосетуваните атракции е спектакуларната катедрала Саграда Фамилија, веднаш потоа магичниот Parc Guell - зелена оаза на ридот над Барселона која плени со глетката исто колку и спектакуларните мермерни украси на архитектурата.

И додека повеќето градови можат само да сонуваат за вакво лудило за една атракција, во Барселона прават се за да го намалат бројот на туристи во Parc Guell, односно во целата населба Ла Салут.

Имено, имајќи предвид дека овој прекрасен парк годишно го посетуваат околу 9 милиони туристи, се почести се проблемите со сообраќајот, односно со јавниот превоз, кој практично е единственото превозно средство (покрај такси) со кое може да се стигнете до оваа локација.

Главен проблем се огромните гужви во единствената автобуска линија 116, која локалното население едвај веќе може да ја користи. Тоа предизвикува големи потешкотии, особено кај повозрасната популација, бидејќи целата населба се наоѓа на голема надморска височина.

Барселона се обиде да го реши овој проблем барајќи од секој посетител однапред да резервира одредено време за посета на паркот, но кога ни тоа не успеа, отидоа чекор понатаму и побараа од Google Maps и Apple целосно да ја избришат оваа линија од нивните карти. Барањето конечно беше одобрено и патеката до познатиот парк сега е целосно избришана.

За да стигнат до Парк Гуел, кој беше отворен за јавноста во 1926 година и стана светско наследство на УНЕСКО во 1984 година, повеќето неупатени туристи сега ќе бидат принудени да ја земат многу поскапата опција за такси или храбро да пешачат до чудесното место дизајнирано од познатиот Антони Гауди.

Тпортал

Можеби ќе ве интересира

ДОДИК ВЕЛИ ДЕКА ДОЈДЕ КРАЈОТ ЗА БиХ: Во четврток ќе предложиме мирно разделување

ДОДИК ВЕЛИ ДЕКА ДОЈДЕ КРАЈОТ ЗА БиХ: Во четврток ќе предложиме мирно разделување

(ВИДЕО) НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ШТЕТИ ВО СРБИЈА: Дождот откорна дел од пат во Нови Пазар

(ВИДЕО) НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ШТЕТИ ВО СРБИЈА: Дождот откорна дел од пат во Нови Пазар

УТРО ПО НЕВРЕМЕТО ВО СРБИЈА: Отстранети се последиците, се проценува штета

УТРО ПО НЕВРЕМЕТО ВО СРБИЈА: Отстранети се последиците, се проценува штета

СЕ СПОРЕД СПИСОК: Еве ги строгите правила на грчките цариници, кои можат скапо да ве чинат!

СЕ СПОРЕД СПИСОК: Еве ги строгите правила на грчките цариници, кои можат скапо да ве чинат!

(ВИДЕО) СПАСЕНИ ДВЕ ЖЕНИ И ДЕТЕ ВО УЖИЦЕ: Нивниот автомобил беше потопен

(ВИДЕО) СПАСЕНИ ДВЕ ЖЕНИ И ДЕТЕ ВО УЖИЦЕ: Нивниот автомобил беше потопен

ВУЧИЌ ЗА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Некои земји за кои не очекувавме ќе ни „забијат нож во грб“

ВУЧИЌ ЗА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Некои земји за кои не очекувавме ќе ни „забијат нож во грб“

НЕВРЕМЕ ВО СРБИЈА: Жена загина откако дрво падна врз нејзиниот автомобил

НЕВРЕМЕ ВО СРБИЈА: Жена загина откако дрво падна врз нејзиниот автомобил

ЕРДОГАН ЈА НАРЕЧЕ ЕВРОВИЗИЈА СРАМНО НАТПРЕВАРУВАЊЕ - „Добро е што не одиме, таму не можете да сретнете нормална личност“

ЕРДОГАН ЈА НАРЕЧЕ ЕВРОВИЗИЈА СРАМНО НАТПРЕВАРУВАЊЕ - „Добро е што не одиме, таму не можете да сретнете нормална личност“

ИЗВОНРЕДНА МОЖНОСТ ЗА РАБОТА ВО ХРВАТСКА! Плати огромни, работници нема, а побарувачката расте

ИЗВОНРЕДНА МОЖНОСТ ЗА РАБОТА ВО ХРВАТСКА! Плати огромни, работници нема, а побарувачката расте