18 Август, 2018
0.3052
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Продажбата на ФЕНИ Индустри донесе огромен квартален раст на Стопанска и Комерцијална банка

Објавено во: Финансии 12 Јуни, 2018

Продажбите од страна на Стопанска банка и Комерцијална банка како обезбедени доверители на ФЕНИ Индустри на своите побарувањa на швајцарскиот инвестициски фонд ГСОЛ, кој е прифатен за нов инвеститор во кавадаречкиот комбинат, доведоа овие два субјекти да се најдат во Топ-3 акционерски друштва со најголема добивка во првиот квартал од 2018/та.

Комерцијална банка имаше вкупно обезбедени побарувања од 24 милиони евра во пласирани кредити кон ФЕНИ, додека пак Стопанска банка околу 15 милиони евра по истиот основ.

Во првото тримесечие од 2018/та убедливо најголема добивка имаат Стопанска банка (1.051.037.000), НЛБ Банка (967.415.000) и Комерцијална банка (966.608.000). Стопанска банка во однос на истиот период лани бележи раст од 57,05%, НЛБ Банка од 69,06%, а Комерцијална банка од дури 2377,78%.

Други од Топ-10 листата се Македонски телеком (382.565.000), Мермерен комбинат Прилеп (281.357.000), Алкалоид (246.805.000), Охридска банка (199.605.000), Цементарница (94.560.000), Макпетрол (76.938.000) и УНИ Банка (62.697.000). единствено само Цементарница Усје покажува пад од -14,69%. Кај МБ10 Индексот сите покажуваат раст, освен Гранит со пад од 49,31% и Стопанска Банка АД Битола со негатива од 22,81%.

- Забележан е 263 насто раст на прометот, а акциите се пораснати ѕа 39 насто. Кај МБ10 Индексот растот е 31,5 насто. Забележливо е тоа што од странство има 0 проценти вложувања од правни лица и само 0,66 проценти од физички лица, што значи дека растот се темели само на домашни вложувачи. Банките се носители на главните износи на добивки - брифираше Илчо Лазарески, директор на сектор за деловни операции и раѕвој на Македонска берза АД.

Растот на годишно ниво е 2 насто. ако се тргнат загубите настрана, добивката е поголема ѕа една милијарда денари повеќе од лани. Позитивно е тоа што загубата е преполовена во однос на лани.

Во 2018 добивка оствариле 79 субјекти, додека во истиот период лани 84 субјекти биле со добивка. Најмногу загуба има кај индустријата, а најголемена добивка кај финансискиот сектор (банките).

А.К.

Можеби ќе ве интересира

2 милиони евра грант за набавка на фотоволтаични системи за 35 општини

2 милиони евра грант за набавка на фотоволтаични системи за 35 општини

Сопственикот на Корона вложи 4 милијарди долари во марихуана

Сопственикот на Корона вложи 4 милијарди долари во марихуана

ПОЗНАТ БРЕНД НУДИ РАБОТА: Патувајте по светот и не грижете се за трошоците

ПОЗНАТ БРЕНД НУДИ РАБОТА: Патувајте по светот и не грижете се за трошоците

Oва се компании кои не бараат факултетска диплома

Oва се компании кои не бараат факултетска диплома

УПОРНОСТ БЕЗ КРАЈ: бизнис приказна на жената која од стан без кревет дојде до фирма вредна 4 милијарди долари

УПОРНОСТ БЕЗ КРАЈ: бизнис приказна на жената која од стан без кревет дојде до фирма вредна 4 милијарди долари

Колку пива и сокови продава дневно „Прилепска пиварница“?

Колку пива и сокови продава дневно „Прилепска пиварница“?

Колку просечно чека една фирма за да си го наплати долгот?

Колку просечно чека една фирма за да си го наплати долгот?

АЛАРМАНТНО: Им фалат бравари, заварувачи, градежници

АЛАРМАНТНО: Им фалат бравари, заварувачи, градежници

НАЈСИЛНИ ПРОДАЖБИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 10 ГОДИНИ: Како најбогатото семејство во светот стана побогато за 11,6 милијарди долари?

НАЈСИЛНИ ПРОДАЖБИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 10 ГОДИНИ: Како најбогатото семејство во светот стана побогато за 11,6 милијарди долари?