19 Јули, 2024
0.0325

Проекција на луксембуршкиот Филмот „Неверојатната приказна на Фрици“ на затворањето на Неделата на франкофонски филм

Објавено во: Мои пари 28 Март, 2023

Добивај вести на Viber

На последната вечер од одржувањето на Неделата на франкофонски филм вечер со почеток од 20 часот во Кинотека на Северна Македонија ќе се одржи проекција на луксембуршкиот филм „Неверојатната приказна на Фрици“.

Проекцијата е во организација на Амбасадата и Почесниот конзулат на Големото Војводство Луксембург кои годинава ја имаа честа и задоволството да се придружат во одбележувањето на месецот на Франкофонијата преку учество во Неделата на франкофонски филм .

Амбасадата за таа цел овозможи прикажување на анимираниот филм  на режисерите Раиф Кукула и Матијас Брин, „Неверојатната приказна на Фрици“ кој ни ја раскажува несекојдневната авантура за 12-годишната Фрици која се впушта во патување низ поделената Германија во есента 1989 година притоа станувајќи сведок на турбулентните настани за време на падот на Берлинскиот ѕид.

Претходно, во текот на Неделата на франкофонски филм беа прикажани романскиот филм „Радио Метроном“, швајцарскиот „Последниот танц“, белгискиот „Последното искушение на Белгијците“, како и францускиот документарен филм „Деца на татковината“.

Неделата на франкофонскиот филм се одржа во организација на Францускиот институт и Амбасадата на Република Франција со поддршка од Амбасадите на Романија, Швајцарија, Белгија и Луксембург. 

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

ВИДЕОЛОТАРИЈА КАСИНОС АВСТРИЈА СО ПОДДРШКА ЗА АВСТРИСКАТА ВЕЧЕР НА ОХРИДСКО ЛЕТО

ВИДЕОЛОТАРИЈА КАСИНОС АВСТРИЈА СО ПОДДРШКА ЗА АВСТРИСКАТА ВЕЧЕР НА ОХРИДСКО ЛЕТО

Пакет Vibe On – Зајакнување на финансиската доверба кај младите

Пакет Vibe On – Зајакнување на финансиската доверба кај младите

Битолските образовни центри ги применуваат знаењата стекнати на НТЦ семинарот кој го организираше Бимилк

Битолските образовни центри ги применуваат знаењата стекнати на НТЦ семинарот кој го организираше Бимилк

IQOS мобилната зона е во Охрид

IQOS мобилната зона е во Охрид

Попусти до 70 отсто на Late Night Shopping во Diamond Mall

Попусти до 70 отсто на Late Night Shopping во Diamond Mall

Спортски и луксузни: Новите, врвни модели на Panamera

Спортски и луксузни: Новите, врвни модели на Panamera

Обезбедете ја својата иднина - Придобивки од штедењето во банка

Обезбедете ја својата иднина - Придобивки од штедењето во банка

Се отвора најголемиот и најексклузивен продажен салон за ИТ, Гејминг и Аудио опрема во Македонија!

Се отвора најголемиот и најексклузивен продажен салон за ИТ, Гејминг и Аудио опрема во Македонија!

СОЛАРНА ЕНЕРГИЈА ЗА БИЗНИСИТЕ - Зајакнување на македонските компании за пренасочување кон соларна енергија

СОЛАРНА ЕНЕРГИЈА ЗА БИЗНИСИТЕ - Зајакнување на македонските компании за пренасочување кон соларна енергија