30 Мај, 2024
0.0263

Промоција и дегустација на уникатна колекција вина на Alchemist

Објавено во: Мои пари 18 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Вчеравечер, во новоотворениот ресторан SushicoZen во Diamond Mall се одржа промоција и дегустација на уникатна колекција на вина кои за македонскиот пазар ги увезува компанијата Алхемист.

Посетителите на овој настан имаа можност да слушнат повеќе информации за италијанските и француски винарии, производители на овие вина – Valdo, Peyrassol, Dezzani, La Scolca, Rocca, Louis Latour, Tenuta Casenuove како и екслузивна можност за дегустација на истите во комбинација со гастрономско уживање подготвено од ресторанот SushicoZen.

Компанијата Алхемист покрај останатото е и екслузивен дистрибутер на престижната винарија од Франција Chateau Peyrassol за Македонија, Хрватска и Турција, а вчеравечер специјален гостин беше претставник од винаријата Peyrassol, Карим Чаувин, кој ги запозна посетителите на настанот со историјата и работењето на винаријата.

Chateau Peyrassol е винарија лоцирана во Прованса – еден од најубавите предели за производство на pозе вино во светот, а за време на дегустацијата посетителите имаа можност да пробаат едно од 5те најубави розе вина според листата на престижниот магазин Wine Enthusiast US.

Претставниците на компанијата Алхемист најавија екслузивни договори за соработка и со италијанските винарии Valdo, Dezzani и Rocca како и проширување на портфолиото на вина од овие, но и од другите винарии со кои соработува компанијата.

Вината од оваа внимателно избрана, уникатна колекција може да ги најдете во повеќе познати угостителски објекти како: Ресторан Два Елена, Ботаника, Oeno Bar,  ресторан Дукат, Јавор Мрзенци, Воденица, Intermezzo Music Bar, SushiCo, Радио бар, во малопродажба во WineBerry Bistro and Shop, Liquor store Biblioteka, Wine.mk_store, Finewine или да нарачате преку Instagram профилот на компанијата Alchemist_mk.


Можеби ќе ве интересира

МТЕЛ станува официјален партнер на Пасворд Продукција

МТЕЛ станува официјален партнер на Пасворд Продукција

Поставена хипербарна комора во Клиника Жан Митрев Кислородни третмани за побрзо заздравување и регенерација на организмот

Поставена хипербарна комора во Клиника Жан Митрев Кислородни третмани за побрзо заздравување и регенерација на организмот

За оваа работа во Македонија нудат и до 1 000 евра бонус за добредојде: Се бара само 1 услов, а може да се работи и од дома!

За оваа работа во Македонија нудат и до 1 000 евра бонус за добредојде: Се бара само 1 услов, а може да се работи и од дома!

Крушево: Вашата следна дестинација за планински велосипедизам! Бесплатно изнајмување на велосипеди, секој викенд, цел јуни!

Крушево: Вашата следна дестинација за планински велосипедизам! Бесплатно изнајмување на велосипеди, секој викенд, цел јуни!

East Gate Mall и групацијата LPP донираа матурски комбинации на социјално ранливи средношколци од Скопје

East Gate Mall и групацијата LPP донираа матурски комбинации на социјално ранливи средношколци од Скопје

Поголема финансиска писменост за здрава финансиска иднина – СН Осигурителен Брокер започна проект за финансиска писменост кај младите

Поголема финансиска писменост за здрава финансиска иднина – СН Осигурителен Брокер започна проект за финансиска писменост кај младите

Nvidia ја продолжи серијата позитивни изненадувања

Nvidia ја продолжи серијата позитивни изненадувања

По успешната деловна година, НЛБ Банка ќе исплати дивиденда во висина од 36,6 милиони евра

По успешната деловна година, НЛБ Банка ќе исплати дивиденда во висина од 36,6 милиони евра

Galaxy AI доаѓа на новиот Galaxy Watch и дополнително ги мотивира корисниците да го следат своето здравје

Galaxy AI доаѓа на новиот Galaxy Watch и дополнително ги мотивира корисниците да го следат своето здравје