26 Јануари, 2021
0.0284

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

Објавено во: Свет, Корона Вирус 27 Ноември, 2020

Во Северна Кореја е вклучен алармот за да не се прошири коронавирусот. 

Лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун нареди егзекуција на најмалку две лица, забрани рибарење на море и го стави Пјонгјанг под карантин. 

Целта е да се спречи вирусот да не стигне до морето. Пјонгјанг и провинцијата Жангандо на северот на земјата се ставени во карантин.

Севернокорејските власти тврдат дека во земјата не е регистриран ниту еден случај на коронавирус, но странците се сомневаат. 

Појавата на пандемијата би можело да има страшни последици поради состојбата на здравствениот сектор во земјата и поради изолираноста која со себе носи недостиг на медицински средства.

Владата  им наредила на дипломатите во странство да се воздржат од било какви потези кои би можеле да ги испровоцираат САД поради загриженоста од нов пристап на земјата која ќе ја управува Џо Бајден.

Од јужнокорејската разузнавачка служба пренесуваат дека властите на Северна Кореја минатиот месец наредиле егзекуција на лица од менувачница кои ги сметале за одговорни за падот на девизниот курс.

Во неколку островски земји во светот нема ниту еден починат од коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

Соопштиле дека е почината од коронавирусот, а по девет дена од погребот жената се појавила

Соопштиле дека е почината од коронавирусот, а по девет дена од погребот жената се појавила

Британска јутуберка е во кома поради ковид по породувањето

Британска јутуберка е во кома поради ковид по породувањето

ЕУ ОСТАНА БЕЗ ВАКЦИНИТЕ ОД ФАЈЗЕР: На состанок на ЕУ ќе се разговара за нова стратегија

ЕУ ОСТАНА БЕЗ ВАКЦИНИТЕ ОД ФАЈЗЕР: На состанок на ЕУ ќе се разговара за нова стратегија

Блумберг: Вакцините против Ковид-19 досега пристигнати во 56 земји, меѓу нив Гвинеја, Панама и Коста Рика

Блумберг: Вакцините против Ковид-19 досега пристигнати во 56 земји, меѓу нив Гвинеја, Панама и Коста Рика