27 Септември, 2023
0.0423

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАГИНАТИ ВО ЧЕРНИХИВ, ИМА И ШЕСТГОДИШНО ДЕТЕ: Седуммина мртви, а бројот на повредени се искачи на 117

Објавено во: Свет 19 Август, 2023

Добивај вести на Viber

Во ракетниот напад врз Чернихив загинаа седум лица, а бројот на повредени се искачи на 117.

Како што јавува Би-Би-Си, градоначалникот Олександр Ломако го потврди бројот на загинати.

Повредени се најмалку 10 полицајци и 12 деца. Украинското министерство соопшти дека луѓето оделе во црква за празникот кога се случил нападот.

Во нападот загина и шестгодишно дете, на кое му била укажана помош на лице место, но детето не можело да се спаси, соопшти полицијата.

Мајката на детето е тешко повредена.

ФОТО: Skynews/Print Screen

Можеби ќе ве интересира

СВЕТОТ ЗА ОВА НЕ Е ПОДГОТВЕН: Глобално предупредување

СВЕТОТ ЗА ОВА НЕ Е ПОДГОТВЕН: Глобално предупредување

(ВИДЕО) Шојгу откри кога ќе заврши војната во Украина

(ВИДЕО) Шојгу откри кога ќе заврши војната во Украина

Koja е најдобрата земја за живеење во Европа?

Koja е најдобрата земја за живеење во Европа?

Сопственик на ресторан нуди плата од 11.000 евра, но се уште не може да најде работници

Сопственик на ресторан нуди плата од 11.000 евра, но се уште не може да најде работници

ЛОША ВЕСТ ЗА ПУТИН, НЕМА ПОКАНА ЗА САМИТОТ НА АПЕК - Руски дипломат: „демонстрација на нечесноста на американската страна“

ЛОША ВЕСТ ЗА ПУТИН, НЕМА ПОКАНА ЗА САМИТОТ НА АПЕК - Руски дипломат: „демонстрација на нечесноста на американската страна“

„ПУТИН СО ПОМОШ НА ВУЧИЌ, ПРЕКУ КОСОВО, МОЖЕ ДА ГО ВТУРНЕ БАЛКАНОТ ВО ВОЈНА“: Шокантно тврдење на „Ди Велт“

„ПУТИН СО ПОМОШ НА ВУЧИЌ, ПРЕКУ КОСОВО, МОЖЕ ДА ГО ВТУРНЕ БАЛКАНОТ ВО ВОЈНА“: Шокантно тврдење на „Ди Велт“

(ВИДЕО) Синот на Кадиров тепа човек кој го запалил Куранот

(ВИДЕО) Синот на Кадиров тепа човек кој го запалил Куранот

КИНА ГО СЛАВИ СВОЈОТ НАЦИОНАЛЕН ДЕН, ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ Е ПОЧЕСЕН ГОСТИН: Македонија и Кина 30 години градат цврсти односи

КИНА ГО СЛАВИ СВОЈОТ НАЦИОНАЛЕН ДЕН, ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ Е ПОЧЕСЕН ГОСТИН: Македонија и Кина 30 години градат цврсти односи

Дуда потврди дека сепак и натаму ќе испраќаат оружје во Украина

Дуда потврди дека сепак и натаму ќе испраќаат оружје во Украина