23 Мај, 2024
0.0260

РАЗМИСЛУВАТЕ ЗА СЕЛИДБА ВО АМЕРИКА? Ова се цените на куќите во 30 поголеми градови - Њујорк и Лос Анџелес не се најскапи

Објавено во: Финансии, Свет 13 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Компанијата Redfin, која се занимава со посредување при продажба на недвижен имот и обезбедување хипотекарни заеми во САД и Канада, објави податоци за движењето на цените на американскиот пазар, кои покажуваат дека најголемите и најпознатите градови не се најскапи кога станува збор за купување куќа.

Редфин ги претстави просечните цени на недвижностите во 50 градови во САД. Таа сума покажува дека половина од куќите на пазарот се со пониска цена, а другата половина со повисока цена.

Податоците на Redfin покажуваат дека во март оваа година, просечната цена на недвижностите во САД била 420.000 долари, што е за 5% повеќе од минатата година.

Она што е уште поинтересно е што е дури 40% повеќе во однос на март 2020 година и почетокот на пандемијата и речиси 50% повеќе отколку во март 2019 година.

Висок скок на каматите и плаќањата за заеми

Драстично се зголемија и каматните стапки на кредитите. Во 2018 година изнесуваа 4-5%, а во 2021 година ќе паднат на најниски 2,65%, но годинава достигнаа дури 7,2%.

Просечната рата за станбен кредит во САД сега е 2.886 долари, што е за 13% повеќе од минатата година и речиси двојно повеќе од почетокот на пандемијата во 2020 година, кога беше нешто повеќе од 1.500 долари.

Потребниот аванс од 20% постојано расте - од 56.800 долари во март 2019 година, 60.800 долари во март 2020 година на 80.200 долари минатата година и 84.000 долари во март оваа година.

Податоците покажуваат дека највисоката средна цена меѓу најголемите градови во Америка ја имаат Сан Хозе и Сан Франциско со високи 1,6 односно 1,55 милиони долари (овие два града се практично еден до друг). Тоа е речиси двојно повеќе од Лос Анџелес, кој е на третото место, а дури 900.000 долари повеќе од Њујорк и Бостон, кои се на петтото и шестото место.

Зошто Сан Хозе има највисоки цени, можеби најдобро опишува фактот што овој град е главен град на Силиконската долина, каде се наоѓаат најголемите технолошки компании.

Јасно е дека западниот брег на САД е далеку поскап од источниот брег, бидејќи покрај Сан Франциско и Лос Анџелес, на самиот врв на листата се и другите градови во Калифорнија.

Калифорнија најскапа

Освен Сан Хозе и Сан Франциско, уште еден град има средна цена над еден милион долари, а тоа е Анахајм, каде моментално изнесува 1,15 милиони долари (се управува како посебен град, но и како дел од пошироката област на Лос Анџелес ). Многу блиску до нив е уште еден калифорниски град - Оукленд - каде просечната цена е 983.000 долари (исто така блиску до Сан Франциско, но управуван како посебен град), а Топ 5 што апсолутно и припаѓаше на Калифорнија го затвора Сан Диего со просечна цена од 898.000 долари. .

Покрај Њујорк и Бостон, честа на источниот брег ја бранат и Мајами со цена од 560.000 долари, Вест Палм Бич со 514.000 долари и Форт Лодердејл со 450.000 долари.

Помеѓу помалку познатите и големите градови се издвојува Њу Бранзвик во државата Њу Џерси со просечна цена од 509.000. Највисока цена во истата држава е Њуарк со 535.000 долари. Орландо има средна цена од 403.000 долари. На исток, Провиденс има нешто повисока цена (460.000).

Од другата страна на САД, Сакраменто и Риверсајд дополнително и помагаат на Калифорнија да се најде на врвот на листата со цени од 578.000 и 570.000 долари, соодветно.

Форбс.рс

Можеби ќе ве интересира

Шпаркасе Банка – силен партнер на македонската економија и конкурентен двигател на домашниот пазар

Шпаркасе Банка – силен партнер на македонската економија и конкурентен двигател на домашниот пазар

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА НАД 40 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ - најголем раст има во сектор енергија, еве кои други работници земаа повеќе пари

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА НАД 40 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ - најголем раст има во сектор енергија, еве кои други работници земаа повеќе пари

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ НА КРИПТОВАЛУТИ - значителен раст на вредноста и на Биткоинот и на втората најпопуларна валута

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ НА КРИПТОВАЛУТИ - значителен раст на вредноста и на Биткоинот и на втората најпопуларна валута

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

ОСУМЧАСОВНОТО РАБОТНО ВРЕМЕ Е ЗАСТАРЕНО? Високите функционери се за укинување на ова правило: „Не треба да наметнуваме строги прописи“

ОСУМЧАСОВНОТО РАБОТНО ВРЕМЕ Е ЗАСТАРЕНО? Високите функционери се за укинување на ова правило: „Не треба да наметнуваме строги прописи“

„ИМА СЕ, МОЖЕ СЕ“ - како на Македонците им успеа да заштедат 157 милиони евра за само еден месец во домашните банки

„ИМА СЕ, МОЖЕ СЕ“ - како на Македонците им успеа да заштедат 157 милиони евра за само еден месец во домашните банки

ПОВЕЌЕ НИКОЈ НЕ СЕ СРАМИ ДА КУПУВА РАБОТИ ОД ВТОРА РАКА: „Second hand“ облеката се продава како алва

ПОВЕЌЕ НИКОЈ НЕ СЕ СРАМИ ДА КУПУВА РАБОТИ ОД ВТОРА РАКА: „Second hand“ облеката се продава како алва

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА СЀ ПОВЕЌЕ БАРАНА - платени 130 илјади евра во блок со 454 акции

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА СЀ ПОВЕЌЕ БАРАНА - платени 130 илјади евра во блок со 454 акции

БАНКРОТИРАШЕ ПОЗНАТ СИНЏИР ЗА ХРАНА ВО САД: Продаваа јастози за оние со помали џебови, на крајот пропадна

БАНКРОТИРАШЕ ПОЗНАТ СИНЏИР ЗА ХРАНА ВО САД: Продаваа јастози за оние со помали џебови, на крајот пропадна