29 Ноември, 2021
0.0245

Рекордно големиот буџет одобрен во рекордно време

Објавено во: Финансии 20 Септември, 2016

Владата на Република Македонија го одобри предлог буџетот за 2017-та година кој е рекордно голем со предвидени трошења од 3.3 милијарди евра на 3% годишен раст на економијата. Предлогот на министерот за финансии Кирил Миновски е речиси експресно прифатен и изгласан на неколку минути пред полноќ на владина седница. 

Причината за брзањето била што Миновски заминувал на службен пат, па морале да се побрза со процедурата. Сепак, реалноста вели дека предлог буџетот ќе мора да помине во Собранието чиј мандат истекува и наскоро ќе се распушти пред да се одржат изборите. 

Тоа ќе предизвика и експедитивна собраниска процедура која опозицијата ќе се обиде да ја забави бидејќи смета дека не треба сега да се гласа буџетот, туку по изборите во декември и тој да го состави новата влада која ќе наметне свои економски политики. 

Заменик министерот за финансии Кире Наумов предложи модел на привремено финансирање, но беше одбиен.Да потсетиме денес беше изгласан и ребаланс на актуелниот буџет за прераспредлба на средства за настраданите од поплавите во износ од 35 милиони евра. 

Можеби ќе ве интересира

Преку новите совети СКСМ ќе ја јакне конкурентноста на компаниите

Преку новите совети СКСМ ќе ја јакне конкурентноста на компаниите

„Макпетрол“ со добивка од речиси 20 милиони евра во првите три квартали од годината

„Макпетрол“ со добивка од речиси 20 милиони евра во првите три квартали од годината

ВО ИНДУСТРИСКАТА ЗОНА ВИЗБЕГОВО СЕ ВРТИ ПРОФИТ ОД 30 МИЛИОНИ ЕВРА - градоначалникот на Бутел на средба со бизнисмените за решавање на проблемите

ВО ИНДУСТРИСКАТА ЗОНА ВИЗБЕГОВО СЕ ВРТИ ПРОФИТ ОД 30 МИЛИОНИ ЕВРА - градоначалникот на Бутел на средба со бизнисмените за решавање на проблемите

ФИРМИ ВНИМАВАЈТЕ НА МЕЈЛОВИТЕ ОД ДЕЛОВНИТЕ ПАРТНЕРИ - вешти измамници ги „клонираат“ контактите и лесно ќе ве излажат да им ги префрлите парите

ФИРМИ ВНИМАВАЈТЕ НА МЕЈЛОВИТЕ ОД ДЕЛОВНИТЕ ПАРТНЕРИ - вешти измамници ги „клонираат“ контактите и лесно ќе ве излажат да им ги префрлите парите