15 Август, 2020
0.0577

РУСИТЕ РЕГИСТРИРААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНА: Oд 15 август кај нив ќе се прима бесплатно

Објавено во: Свет, Корона Вирус 31 Јули, 2020

Русите први во светoт регистрираа вакцина против коронавирусот и од 15 август таа е бесплатна за Русите. 

Експертите треба да дадат согласност за издавање на официјална регистрација и дозвола за широко распространета употреба на вакцината.

Вакцината ја направија во Институтот „Николај Гамалеј“ во Москва, а ќе биде регистрирана до 12 август. 

Првите корисници ќе бидат полицајци, војници и наставници. Масовната вакцинација во земјата се очекува да започне за половина година. Лекарите очекуваат дека граѓаните ќе можат да се вакцинираат во здравствените центри во јануари и февруари 2021 година.

Засега не е познато која ќе биде цената на извозот. 

Започна и тестирањето на други руски вакцини направени од научници од центарот „Vector“ во Новосибирск, потврди професорката д-р Ана Попова, главен санитарен лекар на Русија.

Бројот на заразени во светот надмина 17.5 милиони. 

Во Русија починаа скоро 14.000 луѓе од коронавирусот.

Светската здравствена организација пак денеска објави дека земјите треба постепено да ги укинуваат мерките за ограничување на меѓународните патувања според проценките на ризикот и мора да им дадат приоритет на патувањaта за итни потреби.

Можеби ќе ве интересира

По 15 години, полуфинале во ЛШ без ниту Меси ниту Роналдо

По 15 години, полуфинале во ЛШ без ниту Меси ниту Роналдо

Русија започна со производство на првата вакцина против Ковид-19

Русија започна со производство на првата вакцина против Ковид-19

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?