14 Април, 2024
0.0238

Samsung доби 75 признанија на iF Design Awards 2024

Објавено во: Мои пари 01 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Samsung Electronics објави дека доби вкупно 75 награди на International Forum (iF) Design Awards 2024, престижно германско меѓународно натпреварување во дизајн. Меѓу признанијата беа и две златни награди за Samsung OLED TV (S95C) и за Galaxy Z Flip5 Maison Margiela Edition.

Основано во 1953 година како Die Gute Industrieform, на iF Design Awards се оценуваат широк опсег на фактори, вклучително и диференцијација и влијание, во вкупно девет категории: дизајн на производи, дизајн на пакување, дизајн на комуникација, внатрешна архитектура, професионален концепт, дизајн на услуги, архитектура, корисничко искуство (UX) и кориснички интерфејс (UI).

„Дизајнот на потрошувачката електроника игра клучна улога во тоа како корисниците ги доживуваат овие производи, а овие награди го означуваат континуираниот напредок што Samsung го прави во оваа област“, рече TM Roh, претседател и раководител на Центарот за корпоративен дизајн во Samsung Electronics. „Додека и понатаму даваме приоритет на дизајнот, кој е суштински и верен на намената на производот во иднина, ние ќе се усогласиме со променливите начини на живот на корисниците и ќе ги подобриме нивните искуства преку континуирана иновација во дизајнот.“

Златни награди за два иновативни производи

Телевизорот OLED (S95C) има ултра-тенка дебелина од 9.9mm, која го минимизира растојанието при монтирање на телевизорот, овозможувајќи му да биде блиску прикачен на ѕидот. Ова го зголемува квалитетот на просторот, а ги максимизира аудио-визуелните искуства на корисниците со примената на технологијата Dolby Atmos, која обезбедува реалистичен, тродимензионален звук.

Пакувањето на Galaxy Z Flip5 Maison Margiela Edition го одразува недовршениот стил на Maison Margiela со користење на посебен шев во центарот на преклопувањето. Целото пакување потсетува на вид на архивска кутија за примероци, која се користи во занаетчиските продавници за чување на различни примероци на ткаенини и конци. Дополнително, ткаенината од хартиен материјал, која го покрива надворешниот дел на пакувањето, го спојува уредот со високата мода на ателјето на Maison Margiela.

75 награди за телевизори, апарати за домаќинство и паметни телефони

Samsung Electronics освои 75 награди низ сите категории на дизајн. Покрај златните награди за телевизорот OLED (S95C) и пакувањето на Galaxy Z Flip5 Maison Margiela Edition, Samsung доби награди во категоријата дизајн на производ за Bespoke AI Laundry Combo™, машината за перење и сушење; Music Frame, прилагодлив безжичен звучник, кој незабележливо се вклопува во неговата околина; и паметните телефони Galaxy Z Flip5andGalaxy Z Fold5, кои имаат нов облик за максимизирање на корисничкото искуство со поголем преклопен екран.

Други производи и услуги кои добија признание за извонредност во дизајнот се: Samsung Now+, Q Symphonyand веб-страницата на Design Samsung. Samsung Now+ прикажува корисни информации како временска прогноза или пренос во живо од безбедносната камера во домот, дури и кога телевизорот не е вклучен; Q Symphony ги максимизира имерсивните искуства користејќи AI звучна технологија за анализирање на просторот за гледање на корисниците; а најновата верзија на веб-страницата на Design Samsung има подобрено мобилно искуство и кориснички пријатен интерфејс.

За Samsung Electronics

Samsung го инспирира светот и ја обликува иднината со трансформативни идеи и технологии. Компанијата го редефинира светот на телевизорите, паметните телефони, носивите уреди, таблетите, апаратите за домаќинство, мрежните системи и меморија, LSI системите, лиените и LED решенија и обезбедува беспрекорно поврзано искуство низ својот SmartThings екосистем и отворената соработка со партнерите. Најнови вести на Samsung Newsroom: http://news.samsung.com.

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

Голем интерес за услугата OneID на вебинарот организиран од КИБС и Nextsense

Голем интерес за услугата OneID на вебинарот организиран од КИБС и Nextsense

Samsung Electronics е на врвот на глобалниот пазар на телевизори 18 години по ред

Samsung Electronics е на врвот на глобалниот пазар на телевизори 18 години по ред

„Си беше еднаш“ е ковчеже со најубавите бајки што ќе останат во наследство за следните генерации

„Си беше еднаш“ е ковчеже со најубавите бајки што ќе останат во наследство за следните генерации

Samsung прославува декада на лидерство на светскиот пазар за soundbar-звучници

Samsung прославува декада на лидерство на светскиот пазар за soundbar-звучници

10 причини зошто твојот глас е важен и зошто „Не е до нив, до тебе е“

10 причини зошто твојот глас е важен и зошто „Не е до нив, до тебе е“

Мал, но моќен: поздравете го потполно екектричниот мал SUV Volvo EX30!

Мал, но моќен: поздравете го потполно екектричниот мал SUV Volvo EX30!

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници! Доделени наградите Златно Тркало 2024

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници! Доделени наградите Златно Тркало 2024

УНИБанка направи голем чекор кон енергетска независност, активираше фотоволтаична централа на управната зграда

УНИБанка направи голем чекор кон енергетска независност, активираше фотоволтаична централа на управната зграда

КБ пакети за ред во твоите лични финансии и за полесен ден

КБ пакети за ред во твоите лични финансии и за полесен ден