16 Јануари, 2019
0.2388
    ALK 8404.21    0.13%     GRNT 835.34    0.55%     KMB 5352.34    -0.67%     MPT 50186.9    -0.59%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.63%     OKTA 4500    0%     REPL 73000    0.69%     STB 1266.75    0.31%     UNI 2083.05    -0.8%

Сашо Василевски ја стаписа поворката на „Македонија Блокира“

Објавено во: Македонија 10 Ноември, 2018

Сашо Василевски, исклучениот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ кој гласаше за отворање на уставните измени, ја пречека поворката на „Македонија Блокира“ пред неговиот дом во Охрид, но ја стаписа сос ставот дека земјата има само еден пат - да стане членка на НАТО и ЕУ што е можно побрзо.

Тој не го прими протестното писмо кои членовите на „Македонија Блокира“ и им кажа истото да го упатат на адреса на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи тој гласал без да му се врши никаков притисок.

-Македонија има единствен пат, да станеме членка на ЕУ и на НАТО асоцијацијата. Како пратеник ќе се борам да го јакнеме и стратешкото партнерство со САД, затоа што најкусиот пат до двете асоцијации е преку Вашингтон, им рече Василевски.

Тој додаде дека писмото е задоцнето, дека ВМРО-ДПМНЕ е изолирана дури и од сестринската Европска народна партија и дека лидерот Христијан Мицкоски не може да се крие зад 1,2 милиони, како што рече тој, „виртуелни“ негласачи на референдумот.

Од пред домот на Василевски, учесниците на протестниот марш за упатија и кон домот на пратеникот Љубен Арнаудов, а во средата беа примени во домот на Крсто Мукоски во Вевчани.

Овие тројца пратеници беа во куќен притвор по настаните на 26 април, но беа пуштени да се бранат од слобода и да обезбедат двотретинско мнозинство на 19 октомври.

Можеби ќе ве интересира

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј