25 Март, 2019
0.0198

Сашо Василевски ја стаписа поворката на „Македонија Блокира“

Објавено во: Македонија 10 Ноември, 2018

Сашо Василевски, исклучениот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ кој гласаше за отворање на уставните измени, ја пречека поворката на „Македонија Блокира“ пред неговиот дом во Охрид, но ја стаписа сос ставот дека земјата има само еден пат - да стане членка на НАТО и ЕУ што е можно побрзо.

Тој не го прими протестното писмо кои членовите на „Македонија Блокира“ и им кажа истото да го упатат на адреса на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи тој гласал без да му се врши никаков притисок.

-Македонија има единствен пат, да станеме членка на ЕУ и на НАТО асоцијацијата. Како пратеник ќе се борам да го јакнеме и стратешкото партнерство со САД, затоа што најкусиот пат до двете асоцијации е преку Вашингтон, им рече Василевски.

Тој додаде дека писмото е задоцнето, дека ВМРО-ДПМНЕ е изолирана дури и од сестринската Европска народна партија и дека лидерот Христијан Мицкоски не може да се крие зад 1,2 милиони, како што рече тој, „виртуелни“ негласачи на референдумот.

Од пред домот на Василевски, учесниците на протестниот марш за упатија и кон домот на пратеникот Љубен Арнаудов, а во средата беа примени во домот на Крсто Мукоски во Вевчани.

Овие тројца пратеници беа во куќен притвор по настаните на 26 април, но беа пуштени да се бранат од слобода и да обезбедат двотретинско мнозинство на 19 октомври.

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев повика граѓаните да го следат дуелот, познати рејтинзите на претседателските кандидати

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев повика граѓаните да го следат дуелот, познати рејтинзите на претседателските кандидати

Aнкетата покажува кој ќе ја однесе победата во вториот круг

Aнкетата покажува кој ќе ја однесе победата во вториот круг

Како би гласале албанските гласачи на претседателските избори?

Како би гласале албанските гласачи на претседателските избори?

AНКЕТА: Пендаровски и Силјановска скоро изедначени?

AНКЕТА: Пендаровски и Силјановска скоро изедначени?

Како ќе се надминат разликите со Грците околу учебниците?

Како ќе се надминат разликите со Грците околу учебниците?

(ФОТО) Црн чад и денес се издига над скопско Ново Лисиче

(ФОТО) Црн чад и денес се издига над скопско Ново Лисиче

Заев: Утре гледајте, ќе биде интересно со Мицкоски

Заев: Утре гледајте, ќе биде интересно со Мицкоски

За што разговараше Мицкоски со независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ?

За што разговараше Мицкоски со независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ?

Ги „фрливме“ дебелите јакни, ама времето пак ќе се смени

Ги „фрливме“ дебелите јакни, ама времето пак ќе се смени