15 Август, 2020
0.0466

Саудијците со „потенок“ буџет поради ниската цена на нафтата

Објавено во: Свет, Корона Вирус 30 Јули, 2020

Поради ниската цена на нафтата, штети трпи Саудиска Арабија. 

Цените паднаа поради пандемијата на коронавирусот. 

Буџетскиот дефицит во првото полугодие од 2020 година бил 38,2 милијарди долари, поради падот на цената на нафтата. 

Министерството за финансии објави дека приходите од буџетот во првото полугодие се намалени за 36 проценти, на 86,9 милијарди долари, во однос на истиот период лани. 

Приходите од нафта, се намалиле за 35 проценти на 59,9 милијарди долари. 

Поради прекин на повеќето економски активности поради рестриктивните мерки против коронавирусот, приходите на индустриите надвор од нафтениот сектор  се намалени за 37 проценти, на 27,1 милијарди долари.

Деновиве се намали цената на нафтата. 

Можеби ќе ве интересира

По 15 години, полуфинале во ЛШ без ниту Меси ниту Роналдо

По 15 години, полуфинале во ЛШ без ниту Меси ниту Роналдо

Русија започна со производство на првата вакцина против Ковид-19

Русија започна со производство на првата вакцина против Ковид-19

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?