13 Ноември, 2018
0.3151
    ALK 8291.04    -0.21%     BESK 9682    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 850    0%     KJUBI 1550    0%     KMB 5393.35    -0.32%     OHB 6727.78    0.6%     OKTA 5000    -2.21%     SBT 2529.55    -6.31%     STB 1288.66    1.68%     STBP 1250    0.62%     TETE 2416.06    1.86%     TKVS 5626    -3%     TNB 14790    -0.01%     TTK 1300    -0.83%

Савески: Заев им удоволи на богаташите со одложување на прогресивниот данок

Објавено во: Финансии 11 Септември, 2018

Здравско Савески од Левица на својот фејсбук профил истакна статус во кој вели дека референдумот на 30 септември му е само оправдување на македонскиот премиер Зоран Заев да го одложи спроведувањето на прогресивниот данок и дека владата нема намера истиот да го спроведе бидејќи не сака да им наштети на оние со богати приходи.

Според Савески, Заев всушност нема намера да го имплементира данокот, туку истиот му служи само за кампања.

„Без премногу врева, повторно го „одложија“ враќањето на прогресивниот данок. Уште едно изборно ветување - „одложено“. Баш супер им легна економската политика на Грујо. Тој мислеше да им удоволи што повеќе на богатите, овие - исто. Па зошто тогаш да ја менуваат неговата економска политика? Малку јачење на зборови во изборна кампања и - толку.

Но, треба и самите да се запрашаме, од која доза пиење мастило ќе се засркнеме? Жално е да се гледа како, по медиумското перење на мозокот, луѓе чиј класен интерес налага одбрана на прогресивното оданочување, како тие во хор ги бранеа позициите на газдите за доброто на - газдите.

Нека ни е на здравје крпениот живот што ќе продолжи и со сегашната власт и по влегувањето во НАТО“, напиша Савески.

Заев претходно образложи дека даночната реформа, односно поголемиот зафат кај оние со поголеми приходи се одложува за по рефрендумот на 30 септември, поради приоритетите во овој период. 


Можеби ќе ве интересира

МФ: Со Буџетот за 2019 се намалува буџетскиот дефицит за половина милјарда денари

МФ: Со Буџетот за 2019 се намалува буџетскиот дефицит за половина милјарда денари

Што ќе прави Стопанска банка со зачуваната добивка од осум милиони евра

Што ќе прави Стопанска банка со зачуваната добивка од осум милиони евра

СЕГА Е АЛАРМАНТНО: Платите им се 2.000 евра, а сепак се селат

СЕГА Е АЛАРМАНТНО: Платите им се 2.000 евра, а сепак се селат

СО САМО 23 ГОДИНИ ЗАПЛОВИЛА ВО БИЗНИС ВОДИТЕ: Има еден совет за сите млади

СО САМО 23 ГОДИНИ ЗАПЛОВИЛА ВО БИЗНИС ВОДИТЕ: Има еден совет за сите млади

Се мајтапи ли УЈП со пензионерите?Требало да се донесе нов закон

Се мајтапи ли УЈП со пензионерите?Требало да се донесе нов закон

Тевдовски: И во Данска постои прогресивен данок

Тевдовски: И во Данска постои прогресивен данок

Власта прифати дури шест амандмани од опозицијата

Власта прифати дури шест амандмани од опозицијата

Лика не оди на владини седници, ама „растура“ по кафани

Лика не оди на владини седници, ама „растура“ по кафани

Се јави Кирил Миновски: Владата прави грешка што ги наградува неодговорните општини

Се јави Кирил Миновски: Владата прави грешка што ги наградува неодговорните општини