20 Јануари, 2021
0.0215

Се ближи Божиќ - Европа ги олабавува мерките

Објавено во: Свет, Корона Вирус 25 Ноември, 2020

За празниците, Европа делумно ќе се врати во нормала. 

Бидејќи се ближи Божиќ, земјите во Европа ги олабавуваат мерките воведени со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. 

Општите ограничувања на движењето, според францускиот претседател Емануел Макрон, би требало да бидат укинати на 15 декември. Германија планира да дозволи 10 луѓе да слават заедно Божик, а Англија, Ирска, Шкотска и Велс ќе дозволат лица од три домаќинства да бидат на едно место пет дена. Макрон најави попуштање на строгите антикорона-рестрикции во земјата. 

Од сабота продавниците во Франција ќе бидат повторно отворени.  Граѓаните повторно ќе можат подолго да ги напуштаат своите домови, односно три часа дневно во радиус од 20 километри. Од овој викенд ќе бидат отворени и црквите, дадена е можност за одржување богослужби, но со максимално 30 верници.

Карантинот во Англија ќе заврши на 2 декември, по што различни делови од земјата ќе се соочат со различни ограничувања, во зависност од регионот.

Инаку, Европа беше посочена како место каде најбрзо се шири коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ТРАМП И ПОСАКА СРЕЌА НА НОВАТА АДМИНИСТРАЦИЈА: Веднаш најави негово враќање

ТРАМП И ПОСАКА СРЕЌА НА НОВАТА АДМИНИСТРАЦИЈА: Веднаш најави негово враќање

Оваа моќна европска земја е најголем потрошувач на лекови, но граѓаните немаат голема доверба во вакцините

Оваа моќна европска земја е најголем потрошувач на лекови, но граѓаните немаат голема доверба во вакцините

(ВИДЕО) Путин неколкупати се нурна во ледена вода

(ВИДЕО) Путин неколкупати се нурна во ледена вода