30 Ноември, 2023
0.0277

СЕ БЛИЖИ ЦРНИОТ ПЕТОК, А СО НЕГО И ОНЛАЈН ИЗМАМИТЕ - еве на што треба особено да внимаваме

Објавено во: Економија 21 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Сезоната на шопинг на крајот на годината е возбудливо време, не само за купувачите кои сакаат ценкање, туку и за онлајн злонамерните измамници кои сакаат да ја искористат можноста. 

Настаните како Црн петок или Сајбер Понеделник се моменти кога измамниците ја зголемуваат својата активност. Revolut, глобална финансиска апликација со повеќе од 35 милиони корисници ширум светот и повеќе од 360 илјади во Хрватска, ги предупредува своите корисници дека еуфоријата од продажбата може скапо да ги чини ако не бидат доволно внимателни.

Се повикуваат љубителите на продажбата да бидат внимателни оваа продажна сезона со оглед на зголемените стапки на измами кои ги чинат потрошувачите 41 милијарда долари во 2022 година, а оваа бројка се предвидува да се зголеми на 48 милијарди долари на глобално ниво оваа година, според истражувањето на Juniper.

Дејвид Еборн, шеф за финансиски криминал во Revolut, ги споделува видовите на измами од кои потрошувачите треба да бидат особено претпазливи:

Лажни веб-страници: Измамниците ја користат најновата и најдобрата технологија за да поставуваат веб-страници за лажни трговци за да изгледаат како вистински онлајн продавници. Некои од лажните продавници ќе ви го испратат производот што сте го купиле, но нивната вистинска цел била да ги добијат вашите лични информации и информации за картичката.

Продажба на фалсификувани производи: некои веб-локации продаваат луксузни предмети како што се популарен накит или брендови на облека или електроника по многу ниски цени. Понекогаш клиентите може да го добијат предметот за кој платиле, но тоа ќе биде лажно, или во други случаи ќе останат без артиклот.

Привремени лажни страници: Понов метод на измама за купување преку Интернет вклучува користење на платформи за социјални медиуми за поставување лажни онлајн продавници. Продавниците се отвораат кратко време, а потоа исчезнуваат откако ќе се направат некои продажби.

Рекламирање на социјалните мрежи: Измамниците ги користат социјалните медиуми за да ја рекламираат својата лажна веб-страница. Тие често ги користат функциите „Повлечете нагоре“ и вршат временски притисок за да создадат чувство на итност.

За многу клиенти, кога купуваат онлајн, постои страв дека ќе бидат украдени нивните податоци за картичката. Сепак, Дејвид Еборн вели дека овој ризик може да се ублажи со користење на виртуелни картички за еднократна употреба на Revolut. Картичките им обезбедуваат на корисниците привремен, случајно генериран број на картичка, број на CVV и датум на истекување што може да се користи за една трансакција.

Откако ќе се заврши трансакцијата, виртуелната картичка автоматски се уништува, со што се намалува ризикот од неовластени трансакции и се заштитуваат личните и финансиските информации. Eborne, исто така, советува дека ако купувањето не е примено или е погрешно претставено од продавачот, купувачите треба да покренат спор.

Минатата година, само во црниот петок и сајбер понеделникот, корисниците на Revolut во Хрватска потрошија речиси половина милион евра користејќи виртуелни еднократни картички - што е зголемување од 91 отсто од година во година во споредба со истата временска рамка во 2021 година.

Еборн вели: „Онлајн измамниците се особено активни за време на црниот петок и сајбер понеделник, сезоната на продажба. Измамниците потоа често ги мамат клиентите да ги остават со празни раце користејќи различни техники, како што е поставување на одредена временска рамка во која тие можат да купат одредена ставка. Во Revolut, наш главен приоритет е да ви помогнеме да избегнете онлајн измами за да ве заштитиме вас и вашите пари. Во 2022 година спречивме потенцијална измама вредна повеќе од 200 милиони фунти. Нашите софистицирани системи за откривање измами постојано ги следат високоризичните трансакции за да ве заштитат додека продолжувате да штедите, испраќате и трошите со леснотија.'

Тпортал

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Заеднички со Унгарија ќе се бориме против таксата на Бугарија за руски гас

Заеднички со Унгарија ќе се бориме против таксата на Бугарија за руски гас

ШЕСТ МИЛИОНИ ЕВРА ПЛАТЕНИ ЗА ЕДЕН ДЕН - „Крејон Македонија“ ја доби првата „сочна“ исплата за сајбер одбраната по новиот договор

ШЕСТ МИЛИОНИ ЕВРА ПЛАТЕНИ ЗА ЕДЕН ДЕН - „Крејон Македонија“ ја доби првата „сочна“ исплата за сајбер одбраната по новиот договор

СИТЕ САКААТ ДА БИДАТ „ФРИЛЕНСЕРИ“ - Кои се предностите на „гиг“ економијата

СИТЕ САКААТ ДА БИДАТ „ФРИЛЕНСЕРИ“ - Кои се предностите на „гиг“ економијата

„Вози Мишко“ од јули до септември! 74.000 Македонци избрале автобус на летување на море и шопинг во странство

„Вози Мишко“ од јули до септември! 74.000 Македонци избрале автобус на летување на море и шопинг во странство

Бислимовски: Од утре официјално дневна евтина тарифа за струја

Бислимовски: Од утре официјално дневна евтина тарифа за струја

Генерали инвестментс: Црн петок и продажба од 9,8 милијарди долари во САД ?️

Генерали инвестментс: Црн петок и продажба од 9,8 милијарди долари во САД ?️

ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА ТОНЕ ПОРАДИ ЕДЕН МНОГУ ВАЖЕН ФАКТОР: Недостиг има кај 80 отсто од компаниите

ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА ТОНЕ ПОРАДИ ЕДЕН МНОГУ ВАЖЕН ФАКТОР: Недостиг има кај 80 отсто од компаниите

Ниту небото не е лимит за нив! Во која државна фирма просечната плата изнесува 2.500 евра?

Ниту небото не е лимит за нив! Во која државна фирма просечната плата изнесува 2.500 евра?

УЈП со решенија за осум блокирани сметки на компании кои не платиле солидарен данок

УЈП со решенија за осум блокирани сметки на компании кои не платиле солидарен данок