12 Јуни, 2024
0.0259

СЀ ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ЈА ПРИЗНАА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - Израел повлекува амбасадори од Ирска и Норвешка, најавија остри реакции

Објавено во: Свет 22 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Откако Норвешка објави дека ќе ја признае Палестина како држава, чие официјално признавање стапува на сила на 28 мај, се огласи и ирскиот премиер Сајмон Харис, исто така со најава дека Ирска ќе ја признае Палестина како држава. Шпанскиот премиер Педро Санчез, од своја страна, изјави дека владата на земјата официјално ќе ја признае палестинската држава следниот вторник, на 28 мај.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека Русија како правен наследник на СССР ја признава државата Палестина.

- Сакам да потсетам дека Руската Федерација, правен наследник на Советскиот Сојуз, веќе во последната фаза од своето постоење, ја призна државата Палестина и тоа апсолутно се вклопува во релевантната резолуција на Советот за безбедност на ОН и пристапот. врз основа на договорот за две држави. Затоа, ние сме законски наследници на Советскиот Сојуз и продолжуваме со нашата конзистентна и транспарентна позиција во оваа област - изјави Димитри Песков за новинарите.

Израел бурно реагираше веднаш по најава на Норвешка и Ирска дека на 28 мај ќе ја признаат државата Палестина. Слични мерки се најавени и против Шпанија доколку „ја исполни намерата да признае палестинска држава“, пренесува Гардијан.

Тел Авив нареди итно отповикување на амбасадорите во Ирска и Норвешка.

Израелскиот министер за надворешни работи, Израел Кац, сподели објава на X Network во која вели:

„Наредив итно отповикување на израелските амбасадори во Ирска и Норвешка на консултации во однос на одлуките на овие земји да ја признаат палестинската држава.

Испраќам јасна и недвосмислена порака до Ирска и Норвешка: Израел нема да молчи пред оние кои го поткопуваат нашиот суверенитет и ја загрозуваат неговата безбедност.

Денешната одлука испраќа порака до Палестинците и светот: тероризмот се плаќа. Откако терористичката организација Хамас го изврши најголемиот масакр на Евреите од Холокаустот, откако тие извршија грозоморни сексуални злосторства на кои сведочи светот, овие земји решија да ги наградат Хамас и Иран со признавање на палестинска држава.

Овој „искривен чекор“ на овие земји, оцени тој, „претставува неправда кон споменот на жртвите од 7 октомври, удар врз напорите за враќање на 128-те заложници и охрабрување за Хамас и иранските џихадисти, што ја поткопува шансата за мир и го доведува во прашање правото на Израел на самоодбрана“.

Израел нема да молчи - ќе има дополнителни тешки последици. Доколку Шпанија ја исполни својата намера да ја признае палестинската држава, сличен чекор ќе биде преземен и против неа“, рече Кац.

Тој додаде дека „ирско-норвешката глупост“ нема да ги одврати.

„Ние сме решени да ги постигнеме нашите цели: враќање на безбедноста на нашите граѓани, разбивање на Хамас и враќање на заложниците во нивните домови. Нема поправедни причини од овие“.

До денес, Палестина е призната од девет земји-членки на ЕУ. Осум земји - Бугарија, Кипар, Чешка, Унгарија, Малта, Полска, Романија и Словачка - го направија овој чекор во 1988 година, пред да се приклучат на ЕУ, а Шведска во 2014 година.

Извор: Данас.рс и Новости.рс

Можеби ќе ве интересира

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИТЕ НА ПОЗНАТ ПРОИЗВОДИТЕЛ - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИТЕ НА ПОЗНАТ ПРОИЗВОДИТЕЛ - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

ГОРИ НА КИПАР: Луѓето се евакуираат, државата бара помош

ГОРИ НА КИПАР: Луѓето се евакуираат, државата бара помош