16 Декември, 2018
0.3240
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

СЕ ПРОТЕСТИРАШЕ ПРОТИВ ПРОМЕНА НА ИМЕТО: Какви пораки испратија незадоволните од договорот со Грција?

Објавено во: Македонија 19 Ноември, 2018

Протестна вечер помина против претстојната промена на името на републиката. Стотици луѓе се собраа пред Собранието во Скопје за да го изразат своето незадоволство од договорот со Грција, според кој земјата ќе го промени своето име во Република Северна Македонија.

Виорејќи го македонското знаме и пеејќи ја химната, противниците на промена на името останаа пред парламентот со часови. Демонстрантите се незадоволни од одлуката на владејачката коалиција за промена на уставот со кој ќе може да се дозволи промена на името на република северна Македонија. Лидерот на Светскиот македонски конгрес побара блокирање на раскрсниците и штрајкови низ целата земја.


Тодор Петров, водач на Светскиот македонски конгрес изјави: Промената на името е сериозен криминал, предавство и геноцид против македонскиот народ. Ова е злосторство против човештвото.


Демонстрантите инсистираат на оставката на владата на Зоран Заев, како и откажувањето на изборот на Талат Џафери за претседател на парламентот. Организацијата, исто така, поднесе тужба против сите 80 пратеници кои гласаа за "уставни промени".


Солза Гречева, политички научник пораќа да почне со национален отпор.

Спорот за името со Грција беше причина Атина со години да го блокира пристапувањето на Македонија во НАТО и во ЕУ. Алијансата веќе направи официјална покана за Скопје да се приклучи, но тоа ќе се случи само откако земјата ќе го промени своето име.


Можеби ќе ве интересира

Ако не ја обезбеди Заев, Мицкоски ќе го направел тоа

Ако не ја обезбеди Заев, Мицкоски ќе го направел тоа

Европската федерација на новинари го честиташе изборот на Младен Чадиковски

Европската федерација на новинари го честиташе изборот на Младен Чадиковски

ШТО ВЕЛИ ПРОГНОЗАТА: Ќе врне ли снег на Нова година?

ШТО ВЕЛИ ПРОГНОЗАТА: Ќе врне ли снег на Нова година?

Не помислувајте да палите петарди за Нова година-ќе платите „дебело“

Не помислувајте да палите петарди за Нова година-ќе платите „дебело“

Чадиковски: Ќе бидам претседател на сите членови на ЗНМ

Чадиковски: Ќе бидам претседател на сите членови на ЗНМ

Се јави Самарас: Преспанскиот договор е опасен

Се јави Самарас: Преспанскиот договор е опасен

Полициски синдикат: Владата не знае дека дојде зима

Полициски синдикат: Владата не знае дека дојде зима

Скопје прогласи рекордна површина на нови паркови во 2018-та

Скопје прогласи рекордна површина на нови паркови во 2018-та

ОН направи нова проекција: Колку жители ќе има Македонија во 2100-та?

ОН направи нова проекција: Колку жители ќе има Македонија во 2100-та?