16 Февруари, 2019
0.3617
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

СЕ ПРОТЕСТИРАШЕ ПРОТИВ ПРОМЕНА НА ИМЕТО: Какви пораки испратија незадоволните од договорот со Грција?

Објавено во: Македонија 19 Ноември, 2018

Протестна вечер помина против претстојната промена на името на републиката. Стотици луѓе се собраа пред Собранието во Скопје за да го изразат своето незадоволство од договорот со Грција, според кој земјата ќе го промени своето име во Република Северна Македонија.

Виорејќи го македонското знаме и пеејќи ја химната, противниците на промена на името останаа пред парламентот со часови. Демонстрантите се незадоволни од одлуката на владејачката коалиција за промена на уставот со кој ќе може да се дозволи промена на името на република северна Македонија. Лидерот на Светскиот македонски конгрес побара блокирање на раскрсниците и штрајкови низ целата земја.


Тодор Петров, водач на Светскиот македонски конгрес изјави: Промената на името е сериозен криминал, предавство и геноцид против македонскиот народ. Ова е злосторство против човештвото.


Демонстрантите инсистираат на оставката на владата на Зоран Заев, како и откажувањето на изборот на Талат Џафери за претседател на парламентот. Организацијата, исто така, поднесе тужба против сите 80 пратеници кои гласаа за "уставни промени".


Солза Гречева, политички научник пораќа да почне со национален отпор.

Спорот за името со Грција беше причина Атина со години да го блокира пристапувањето на Македонија во НАТО и во ЕУ. Алијансата веќе направи официјална покана за Скопје да се приклучи, но тоа ќе се случи само откако земјата ќе го промени своето име.


Можеби ќе ве интересира

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС