13 Декември, 2018
0.2543
    ALK 8292.3    -0.08%     BGOR 285    -10.94%     KMB 5082.64    -1.22%     MPT 47500    0%     SBT 1804    -2.49%     STB 1289.79    -0.02%     STBP 1260    -10%     TEL 300    0.46%     TNB 14200    0.21%     USJE 23500    1.95%

(ГАЛЕРИЈА) Се сретнаа Иванов и Радев: Која е пораката на бугарскиот претседател?

Објавено во: Македонија, Галерија 16 Февруари, 2018

Претседателот на соседна Бугарија Румен Радев се сретна со македонскиот колега Ѓорге Иванов.


Тоа е првата државна посета по стапувањето во сила на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете држави.


Официјалната церемонија за добредојде се одржа во Вила Водно.

Радев, исто така, ќе се состане со македонскиот премиер Зоран Заев и Талат Џафери, претседател на Собранието.

Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни.

- Бугарската позиција е јасна, решението за името во спорот со Грција да не содржи географска одредница која во себе ќе вклучува територијални делови од Република Бугарија - рече Радев, одговорајќи на новинарско прашање на денешната заедничка прес-конференција со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.


Клучни теми на посетата ќе бидат спроведувањето на Договорот за пријателство, како и поддршката на Бугарија за европската и евроатланската интеграција на Македонија.

ФОТО: Фактор

Можеби ќе ве интересира

Трајковски се уште недостапен, Мицкоски тврди дека не е испратен од ВМРО-ДПМНЕ

Трајковски се уште недостапен, Мицкоски тврди дека не е испратен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата го потврди датумот на посетата на папата Франциск на Македонија

Владата го потврди датумот на посетата на папата Франциск на Македонија

И отец Пимен стигна да сведочи во суд за 27 април, го бранеше Бетмен

И отец Пимен стигна да сведочи во суд за 27 април, го бранеше Бетмен

КОИ СЕ ВЛАТКО И АЛЕКСАНДРА МИЈАЛКОВИ: Прислушувани и најблиските од семејството на Мијалков

КОИ СЕ ВЛАТКО И АЛЕКСАНДРА МИЈАЛКОВИ: Прислушувани и најблиските од семејството на Мијалков

ПАРКИНГОТ ГИ СКАРА: Шилегов не попушти за паркингот ама и лекарите не се откажуваат

ПАРКИНГОТ ГИ СКАРА: Шилегов не попушти за паркингот ама и лекарите не се откажуваат

Штрајкот со глад во Идризово на стаклени нозе

Штрајкот со глад во Идризово на стаклени нозе

Што нуди Сашо Мијалков за да се брани од слобода?

Што нуди Сашо Мијалков за да се брани од слобода?

Толку беше: Боро Стојчев си го одлежа затворот

Толку беше: Боро Стојчев си го одлежа затворот

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Каде ќе врне дожд и снег денеска

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Каде ќе врне дожд и снег денеска