25 Февруари, 2024
0.0260

Се загушивме во загаден воздух а политичарите уште бистрат политика

Објавено во: Македонија 21 Ноември, 2018

Добивај вести на Viber

Години наназад Скопје, Куманово, Тетово и други градови се гужат од загаден воздух во зимскиот период. Апелите на граѓанските здруженија да се реши проблемот кој ја стави Македонија на неславната листа 10 најзагадени земји поради скопскиот воздух не допреа ниту до претходната а ниту до актуелната владеачка гарнитура.

Мерките иако ветувани, малку се применувани и не покажаа барем засега никаков резултат.

И додека граѓаните се гушат во загадениот воздух власта и опозицијата се кошкаат. Наместо да бистрат политика функционерите да се фатат за работа...-гласи еден од коментарите на социјалните мрежи.

ВМРО ДПМНЕ вели денеска испрати нови обвинувањата на адреса на скопскиот градоначалник кој велат дека ветувал решавање на проблемот со загадениот воздух а досега не преземал ниту една мерка за да го подобри квалитетот.

Од СДСМ на секое обвинување од опонентот пак возвраќаат дека проблемот кој нивните претходници само го влошуваа, Владата го решава системски.

Најавија засилен инспекциски надзор и контрола, а ќе ја субвенционираат и набавката на еколошки автомобили.

Со опасно предупредување метеоролог при Управата за хидрометеоролошки работи Борис Секирарски вели дека сите кои дишеме загаден воздух, исто како да пушиме по седум цигари дневно. 

Можеби ќе ве интересира

НЕ ЗАПИРА ХУМАНИТАРНАТА ПОМОШ ЗА ЛЕОНИД - DNK ја лицитира Златната бубамара, сумата достигна 150 илјади евра

НЕ ЗАПИРА ХУМАНИТАРНАТА ПОМОШ ЗА ЛЕОНИД - DNK ја лицитира Златната бубамара, сумата достигна 150 илјади евра

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ ШТО СЕ СЛИКАЛЕ ЗА ПАСОШ ВО ПРОЛЕТ И МРТ - проработе можноста да се провери дали се готови личните документи

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ ШТО СЕ СЛИКАЛЕ ЗА ПАСОШ ВО ПРОЛЕТ И МРТ - проработе можноста да се провери дали се готови личните документи

НЕ МОРА, АМА ЌЕ СОБИРА ГРАЃАНСКИ ПОТПИСИ - Мицкоски најавува рекордна бројка за кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска

НЕ МОРА, АМА ЌЕ СОБИРА ГРАЃАНСКИ ПОТПИСИ - Мицкоски најавува рекордна бројка за кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска

УТРЕ НЕ Е ДОБАР ДЕН ЗА ДА ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА - еве кога грчките земјоделци планираат да го блокираат Евзони

УТРЕ НЕ Е ДОБАР ДЕН ЗА ДА ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА - еве кога грчките земјоделци планираат да го блокираат Евзони

УБАВИНА И СИЛА: ГО ПАМЕТИТЕ ЛИ РОК КОГА БЕШЕ МАЛО КУЧЕНЦЕ - сега е голем шарпланинец и еве како изгледа

УБАВИНА И СИЛА: ГО ПАМЕТИТЕ ЛИ РОК КОГА БЕШЕ МАЛО КУЧЕНЦЕ - сега е голем шарпланинец и еве како изгледа

ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ПОВТОРНО СЕ ГОТВАТ ЗА ПРОТЕСТ - платата да се исплати согласно Законот за минимална плата

ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ПОВТОРНО СЕ ГОТВАТ ЗА ПРОТЕСТ - платата да се исплати согласно Законот за минимална плата

ЦИКЛОНОТ: ВЛАЖЕН БРАН ЌЕ ЈА ЗАФАТИ И МАКЕДОНИЈА - најнова прогноза на Славчо Попоски

ЦИКЛОНОТ: ВЛАЖЕН БРАН ЌЕ ЈА ЗАФАТИ И МАКЕДОНИЈА - најнова прогноза на Славчо Попоски

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА ВО ПРВИТЕ ДВА ДЕНА - Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најмногу номинации од граѓаните

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА ВО ПРВИТЕ ДВА ДЕНА - Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најмногу номинации од граѓаните

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите