29 Октомври, 2020
0.0314

Сеќавање на Тоше Проески: Мамо, дали еден ден, кога ние ќе имаме пари, ќе ми купиш кикирики

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2020

Од мал беше капетан на трите брода на  базиликата од   храмот „Свети Никола“. Кога пееше на неделната или празничната миса, оживуваа сите ликови од волшебните иконостаси на Гарката и на Станишев. Иконите на зографот Михаил го поздравуваа со долг аплауз. Исчезнуваа лузните на црквата   од   илинденскиот палеж  во 1903 година.  Никола и Домника не забележаа ниту еден фалш кај својот син.

Во семејството на Тоше, сите се толку музикални, што е многу тешко да се одреди од каде е наследен музичкиот ген. Дали од дедото Тодор, кој царувал со сцената и бил одличен актер, дали од родителите и чичковците, чии средби секогаш изобилувале со трубадурски изблици, придружувани со гитари. Музиката била најчест гостин во нивниот дом. Како нешто без кое не се може. Како мевлем против сите рани што ги отвора животот, како оружје против судбината, како извор во кој се капе душата. Кај Тоше гените беа посилни, како да испреплетеа не две, туку четири нишки од ДНК,  во која се криеше  кодот  -  пејач,  ѕвезда.  Го  насетуваа  талентот.  Но,  не  и   тоа   што допрва   ќе   им   се   случува.   Одеа   по   Божјиот   пат,   славејќи   го   Господ, благодарни   и   со   тоа   малку   што   го   имаат.  Чудни   се   патиштата   Божји. Понекогаш зборовите од писанието испреплетуваат најубава свила, која ја постилаат пред нас, а ние чекориме по неа. Но, знаат да исткаат и стрели, кои ќе нé погодат, една по друга. Не прашувајќи дали можеме да се носиме со нив. А Господ ти дава толку тежина колку што можеш да  издржиш. 

Повеќе на Женски магазин овде

Можеби ќе ве интересира

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени

Меѓу починатите денес е и 35 годишен пациент

Меѓу починатите денес е и 35 годишен пациент

КОВИД - 19: Нови 862 заразени и 14 починати

КОВИД - 19: Нови 862 заразени и 14 починати

Поднесена е кривична против Димова, Златковски и двајца соработници од Агенцијата

Поднесена е кривична против Димова, Златковски и двајца соработници од Агенцијата

Борко Ристовски за изборот на Димевски: Ова е брука

Борко Ристовски за изборот на Димевски: Ова е брука

НЕМА ПОТРЕБА ОД ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Пендаровски, Заев и Филипче децидни дека мерките се доволни

НЕМА ПОТРЕБА ОД ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Пендаровски, Заев и Филипче децидни дека мерките се доволни

Бриселски Политико објави каков компромис очекува Бугарија

Бриселски Политико објави каков компромис очекува Бугарија

Голема мобилизација на клиниките: Пациенти со ковид ќе се хоспитализираат и на Неврологија и на Кожна клиника

Голема мобилизација на клиниките: Пациенти со ковид ќе се хоспитализираат и на Неврологија и на Кожна клиника