23 Мај, 2024
0.0270

СЕКОЈ ТРЕТ НЕДВИЖЕН ИМОТ ВО ХРВАТСКА ГО КУПУВА СТРАНЕЦ: Еве ги најскапите квадрати на Јадранот

Објавено во: Финансии, Балкан 14 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Уделот на странците во купувањето недвижен имот во Хрватска пред пандемијата на корона вирусот беше 20 отсто, а сега е двојно зголемен на 40 отсто, изјави хрватскиот експерт за недвижности и сопственик на агенција Бранко Папеш како дел од дискусијата на Хрватската државна телевизија ( ХРТ).

Тој изјави дека најскап град за купување недвижен имот во Хрватска во моментов е Задар, бидејќи купувачите треба да работат 17,9 години за да го искористат својот приход за да купат просечен недвижен имот во тој град.

Ако сакате недвижен имот во Дубровник, треба да работите 16,9 години, пренесува ХРТ.

Како што додава Папес, слична ситуација владее и во другите европски земји, бидејќи за стан од 100 квадратни метри во Минхен се потребни 15 години, а за стан во Рим 15,7 години.

Лана Михаљинец Кнежевиќ, член на Претседателството за бизнис со недвижности при Хрватската стопанска комора, додаде дека странските граѓани купуваат недвижен имот во Хрватска како инвестиција, бидејќи земјата е атрактивна туристичка дестинација која на сопствениците на недвижности им обезбедува големи приходи од наемнини.

Таа наведува дека се повеќе млади луѓе во Хрватска не можат да си дозволат недвижен имот, ниту пак локалното население кое живее на популарни дестинации.

Има голема побарувачка за станови, но нема понуди за граѓани со просечни примања, заклучи Михаљинец Кнежевиќ.

Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Шпаркасе Банка – силен партнер на македонската економија и конкурентен двигател на домашниот пазар

Шпаркасе Банка – силен партнер на македонската економија и конкурентен двигател на домашниот пазар

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА НАД 40 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ - најголем раст има во сектор енергија, еве кои други работници земаа повеќе пари

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА НАД 40 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ - најголем раст има во сектор енергија, еве кои други работници земаа повеќе пари

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ НА КРИПТОВАЛУТИ - значителен раст на вредноста и на Биткоинот и на втората најпопуларна валута

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ НА КРИПТОВАЛУТИ - значителен раст на вредноста и на Биткоинот и на втората најпопуларна валута

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

ОСУМЧАСОВНОТО РАБОТНО ВРЕМЕ Е ЗАСТАРЕНО? Високите функционери се за укинување на ова правило: „Не треба да наметнуваме строги прописи“

ОСУМЧАСОВНОТО РАБОТНО ВРЕМЕ Е ЗАСТАРЕНО? Високите функционери се за укинување на ова правило: „Не треба да наметнуваме строги прописи“

„ИМА СЕ, МОЖЕ СЕ“ - како на Македонците им успеа да заштедат 157 милиони евра за само еден месец во домашните банки

„ИМА СЕ, МОЖЕ СЕ“ - како на Македонците им успеа да заштедат 157 милиони евра за само еден месец во домашните банки

ПОВЕЌЕ НИКОЈ НЕ СЕ СРАМИ ДА КУПУВА РАБОТИ ОД ВТОРА РАКА: „Second hand“ облеката се продава како алва

ПОВЕЌЕ НИКОЈ НЕ СЕ СРАМИ ДА КУПУВА РАБОТИ ОД ВТОРА РАКА: „Second hand“ облеката се продава како алва

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА СЀ ПОВЕЌЕ БАРАНА - платени 130 илјади евра во блок со 454 акции

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА СЀ ПОВЕЌЕ БАРАНА - платени 130 илјади евра во блок со 454 акции

БАНКРОТИРАШЕ ПОЗНАТ СИНЏИР ЗА ХРАНА ВО САД: Продаваа јастози за оние со помали џебови, на крајот пропадна

БАНКРОТИРАШЕ ПОЗНАТ СИНЏИР ЗА ХРАНА ВО САД: Продаваа јастози за оние со помали џебови, на крајот пропадна