25 Февруари, 2024
0.0265

Шефот на Пентагон повторно хоспитализиран

Објавено во: Свет 12 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин повторно е хоспитализиран поради проблеми со мочниот меур. Ова се наведува во соопштението објавено денеска на веб-страницата на Пентагон.

„Денес, секретарот за одбрана Лојд Џ. „Остин беше пренесен од неговото обезбедување во Националниот воено-медицински центар Волтер Рид за евалуација за симптоми кои се во согласност со проблеми со мочниот меур“, се вели во соопштението.

Неговите должности по потреба ќе ги преземе неговиот заменик. Министерот е однесен во болница со сите потребни средства за комуникација за да одржува контакт со Пентагон и владата.

Претходно, на 1 февруари, Остин издаде соопштение во кое призна дека направил грешка што не го информирал раководството на САД за состојбата на неговото здравје. Тој, исто така, призна дека има одговорност да ги пријави сите информации до неговиот тим и американската јавност. Шефот на Пентагон им се извини на своите колеги и на граѓаните на САД.

Остин претходно беше однесен во Националниот воено медицински центар Волтер Рид со компликации по рутинска медицинска процедура на 1 јануари. Тоа што бил во болница пет дена го криеле од јавноста.

Националниот воено медицински центар Волтер Рид објави дека на Остин му бил дијагностициран рак на простата претходниот декември.

На 29 јануари, Остин се врати на должноста во Пентагон по едномесечно отсуство. Како резултат на прикривање на хоспитализацијата, Остин се најде на удар. 

Околу 30 отсто од Американците сметаат дека Остин треба да поднесе оставка поради здравствени проблеми.


Можеби ќе ве интересира

АМЕРИКАНСКАТА БОМБА КОНЕЧНО СТИГНА ВО УКРАИНА - што сега ќе се случува на бојното поле

АМЕРИКАНСКАТА БОМБА КОНЕЧНО СТИГНА ВО УКРАИНА - што сега ќе се случува на бојното поле

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката