13 Август, 2020
0.0214

Шилегов: Нема да даваме наши пари за Дино Мерлин

Објавено во: Македонија 16 Декември, 2019

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов синоќа реагираше на информацијата дека Дино Мерлин ќе биде платен 100.000 евра за новогодишниот настап на скопскиот плоштад со потсетувањe до јавноста дека за сараевскиот изведувач нема да се дадат буџтски пари.

Според „курир.рс“, Мерлин за 100.000 евра ќе ги забавува скопјани и тој ќе го добие најскапоплатениот хонорар за новогодишната ноќ од сите бакански ѕвезди заедно со Здравко Чолиќ.

Кога беше официјално најавено кој ќе ги забавува скопјани за новогодишната ноќ, од градот потенцираа дека целата сума за хонорарот на Мерлин, ќе биде платена од спонзори.

„Почитувани непочитувачи, гледам дека сте се распишувале за Дино, Винтерленд, колку, што, како ... (при тоа ретко кажувате дека тоа не се наши, буџетски пари, туку спонзорски)“, реагираше Шилегов меѓудругото на својот профил на Фејсбук.

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ сепак бараат од Шилегов да каже кои се тие спонзори и интереси кои ќе го исплатат настапот на Мерлин.

„Градоначалникот на Скопје треба да одговори под кои околности е даден тендерот за прескапото китење на градот, и кој се фамозните спонзори од 100 илјади евра за прославата за Нова година на Градскиот плоштад? Дали тоа што не ги соопштува значи дека се финансира прославата со црни пари?“, гласеше дел од реакцијата на најголемата опозициска партија.

Можеби ќе ве интересира

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната