19 Јануари, 2020
0.0184

Шилегов: Нема да даваме наши пари за Дино Мерлин

Објавено во: Македонија 16 Декември, 2019

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов синоќа реагираше на информацијата дека Дино Мерлин ќе биде платен 100.000 евра за новогодишниот настап на скопскиот плоштад со потсетувањe до јавноста дека за сараевскиот изведувач нема да се дадат буџтски пари.

Според „курир.рс“, Мерлин за 100.000 евра ќе ги забавува скопјани и тој ќе го добие најскапоплатениот хонорар за новогодишната ноќ од сите бакански ѕвезди заедно со Здравко Чолиќ.

Кога беше официјално најавено кој ќе ги забавува скопјани за новогодишната ноќ, од градот потенцираа дека целата сума за хонорарот на Мерлин, ќе биде платена од спонзори.

„Почитувани непочитувачи, гледам дека сте се распишувале за Дино, Винтерленд, колку, што, како ... (при тоа ретко кажувате дека тоа не се наши, буџетски пари, туку спонзорски)“, реагираше Шилегов меѓудругото на својот профил на Фејсбук.

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ сепак бараат од Шилегов да каже кои се тие спонзори и интереси кои ќе го исплатат настапот на Мерлин.

„Градоначалникот на Скопје треба да одговори под кои околности е даден тендерот за прескапото китење на градот, и кој се фамозните спонзори од 100 илјади евра за прославата за Нова година на Градскиот плоштад? Дали тоа што не ги соопштува значи дека се финансира прославата со црни пари?“, гласеше дел од реакцијата на најголемата опозициска партија.

Можеби ќе ве интересира

Кристијан Ниноски го фати крстот во Скопје

Кристијан Ниноски го фати крстот во Скопје

(ВИДЕО) Oва е куќата во која ќе живее Атиџе во Дорфулија

(ВИДЕО) Oва е куќата во која ќе живее Атиџе во Дорфулија

Oва се среќните фаќачи на светиот крст во градовите ширум Македонија

Oва се среќните фаќачи на светиот крст во градовите ширум Македонија

Младиот Христијан Врапчески го фати крстот во Кичево

Младиот Христијан Врапчески го фати крстот во Кичево

Петар Рупески го фати крстoт во Охрид

Петар Рупески го фати крстoт во Охрид

Шекеринска: Не го креваме телефонот на судии и на обвинители да им кажеме што да прават

Шекеринска: Не го креваме телефонот на судии и на обвинители да им кажеме што да прават

Загадениот воздух го скратува векот за 25 години?

Загадениот воздух го скратува векот за 25 години?

Спасовски: Со оптимизам и добра волја секој од нас да даде придонес за заедничка подобра иднина

Спасовски: Со оптимизам и добра волја секој од нас да даде придонес за заедничка подобра иднина

Во Западна Македонија ќе паѓа снег

Во Западна Македонија ќе паѓа снег