25 Јуни, 2024
0.0239

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

Објавено во: Свет 26 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Емануел Макрон следните три дена ќе ги помине во Германија, отфрлајќи ги сугестиите дека односите меѓу двете земји, често опишувани како „мотор на Европа“, почнале да слабеат.

По слетувањето во Берлин, Макрон веднаш отпатува во владиниот кварт за да се сретне со претседателот Франк-Валтер Штајнмаер и да присуствува на фестивал на тема демократија.

Штајнмаер му посака добредојде на Макрон и неговата посета ја нарече „доказ за длабочината на француско-германското пријателство“.

Тој рече дека, и покрај тоа што понекогаш се разликуваат по одредени политички точки, Берлин и Париз секогаш „на крајот постигнуваат договор“.

– Ако Германија и Франција се обединети, тогаш во Европа се уште може да се постигне многу – рече тој, пренесе германската агенција „dpa“.

„Верувам дека нашата Европа може да умре...

Макрон ја истакна и важноста на европските избори во јуни и ја нарече Европската унија бранител на демократијата и заедничките вредности. Европските избори до кои има неполни две недели и потврдата за важноста на француско-германските односи за придвижување на ЕУ ќе бидат во центарот на патувањето, кое ќе го однесе во различни региони на земјата.

- Мислам дека доживуваме егзистенцијален момент во нашата Европа затоа што навистина верувам дека нашата Европа може да умре. Постои форма на фасцинација со авторитаризмот што се раѓа во нашите демократии (...) што ги храни и национализмот и крајностите на нашиот континент - посочи тој - рече Емануел Макрон, пренесе француски „Франс прес“.

„Мора да се бориме за демократија“

-Каква би била оваа Европа доколку со неа владееја националисти во последните години - праша Макрон и одговори дека „нема да имаме вакцина (...), европски план за закрепнување, капацитет да одговориме на миграциските предизвици во Европа, не би имале Европски зелен договор и капацитет да управуваме со декарбонизацијата“.

- Би ја оставиле Украина да ја поддржи Русија, која ја поддржуваат сите националисти во нашите земји и затоа приказната не би била иста. Поради сите овие причини, важно е да се гласа за Европејците – заклучи Емануел Макрон, повикувајќи на „борба“ за демократија.

Посетата уследи по патувањето на Макрон на француската прекуморска територија Нова Каледонија, која неодамна беше зафатена од немири. Тој е првиот француски претседател кој престојува во државна посета на Германија од 2000 година.

(Јутарњи лист)

Фото: EPA

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација