25 Јуни, 2024
0.0337

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

Објавено во: Свет 28 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Невремето со грмотевици што ги зафати низините на јужниот дел на САД и Озарците усмртија најмалку 24 луѓе во четири држави и уништија стотици згради, а синоптичарите предупредуваат на влошување на времето.

Бројот на загинати во текот на викендот вклучува најмалку осум смртни случаи во Арканзас, седум во Тексас, четири во Кентаки и двајца во Оклахома, според државните служби за вонредни состојби, пишува Јутарњи лист.


Гувернерот на Кентаки, Енди Бешеар, прогласи вонредна состојба рано во понеделникот, додека Националната метеоролошка служба соопшти дека до понеделник попладне било издадено предупредување за силна бура за делови од Џорџија и Јужна Каролина.

Поради невремето без струја останаа околу 300.000 луѓе во седум сојузни држави.

„Тоа беше тешка ноќ за нашиот народ“, објави гувернерот на Кентаки на социјалната мрежа X во понеделникот.

Тој подоцна на прес-конференција рече дека разорните бури ја погодиле речиси целата држава. Официјални лица соопштија дека 100 државни автопати и патишта биле оштетени во невремето.


Силен град го погоди Тексас, а снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат како ледени топки паѓаат од небото со брзина на молња.

Националната метеоролошка служба предупреди на дополнителни бури во долините на Охајо и Тенеси, кои ќе донесат силни ветрови, град, торнада и обилни дождови кои би можеле да предизвикаат поројни поплави.

Најновите екстремни временски услови доаѓаат само неколку дена откако силно торнадо рикаше низ град во Ајова, убивајќи четири лица, а повеќе пијавици го погодија Тексас минатата недела.

Истовремено, метеоролозите најавуваат дека екстремно високи температури ќе го зафатат Тексас, каде се очекуваат температури и до 49 Целзиусови степени.

Во меѓувреме, САД се подготвуваат за она што владините метеоролози го нарекоа потенцијално „вонредна“ сезона на урагани во Атлантикот што започнува на 1 јуни.

Нова.рс

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација