16 Јануари, 2019
0.4538
    ALK 8404.21    0.13%     GRNT 835.34    0.55%     KMB 5352.34    -0.67%     MPT 50186.9    -0.59%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.63%     OKTA 4500    0%     REPL 73000    0.69%     STB 1266.75    0.31%     UNI 2083.05    -0.8%

Што му порача Зекири пред собраниската седница на Мицкоски?

Објавено во: Македонија 15 Октомври, 2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, треба да ја следи волјата на народот, да знае дека нема да има амнестија и дека Македонија ќе биде држава на Европската унија и НАТО, изјави Мухамед Зекири, член на пратеничката група на СДСМ, пред пленарната собраниска седница за уставните измени.

"Мицкоски не може да ја избегне волјата на народот. Амнестија нема да има! Македонија ќе биде држава на ЕУ и на НАТО. Доколку ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски продолжуваат со деструктивно однесување, единствениот излез е парламентарните избори кои ќе бидат организирани веднаш, во кои граѓаните ќе одлучуваат за иднината на ЕУ и НАТО ", рече Зекири.


Можеби ќе ве интересира

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј