20 Јуни, 2024
0.0282

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ НА КРИПТОВАЛУТИ - значителен раст на вредноста и на Биткоинот и на втората најпопуларна валута

Објавено во: Финансии 22 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Цената на биткоинот повторно се искачи над 70.000 долари во последните денови, приближувајќи се до својот историски максимум, додека втората најпопуларна криптовалута ethereum скокна за цели 29 отсто на речиси 4.000 долари. 

Што е пресудно за ваков скок на пазарот на криптовалути и колкава улуга има „клучното“ гласање во Вашингтон оваа недела.

Како што објави CNBC, силниот раст на вредноста на Ethereum е резултат на оптимизмот поврзан со очекуваните одлуки на американската Комисија за хартии од вредност.

Масовниот раст на биткоинот и етериумот доаѓа откако американската Комисија за хартии од вредност (SEC) побара итно ажурирање од оние кои поднесуваат барање за фондови со кои се тргува со размена на етериум (ETF) - при што аналитичарите предвидуваат дека итно одобрување може да предизвика ценовен шок од 4,2 трилиони долари.

Се очекува гореспоменатата Комисија да ја донесе првата позитивна одлука оваа недела за фондовите на ЕТФ што ја следат цената на етереу

Индексот на страв и алчност (Индекс на страв и алчност) поврзан со Биткоинот денес е на ниво од 76 во категоријата „екстремна алчност“, што значи дека инвеститорите се оптимисти за понатамошниот раст на Биткоинот.

Вредноста на бинанс монетата (BNB) се зголемила за 7,05 отсто на 563,84 евра, на рудниците за сол (СОЛ) за 1,5 отсто на 165,52 евра, а на лавината (АВАКС) за 14 отсто се тргува со биткоин, итриум и сол.

Криптовалутите ENS, LDO и BONK исто така забележаа најголем раст на денешното тргување.

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

ДРЖАВНИ ПАТИШТА УБЕДЛИВО НА „ТРОНОТ“: државата гарантира, претпријатијата се задолжуваат

ДРЖАВНИ ПАТИШТА УБЕДЛИВО НА „ТРОНОТ“: државата гарантира, претпријатијата се задолжуваат

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

ЕВЕ КОЛКАВИ НАДОМЕСТОЦИ ЌЕ ЗЕМААТ ЧЛЕНОВИТЕ НА НАДЗОРЕН ОДБОР - Стопанска банка Скопје ги утврди износите

ЕВЕ КОЛКАВИ НАДОМЕСТОЦИ ЌЕ ЗЕМААТ ЧЛЕНОВИТЕ НА НАДЗОРЕН ОДБОР - Стопанска банка Скопје ги утврди износите

„ПОБРЗО И ПОЕВТИНО ПЛАЌАЊЕ ВО ЕВРА ЗА ГРАЃАНИТЕ И КОМПАНИИТЕ“: Величковски од Народната банка за интеграцијата во СЕПА

„ПОБРЗО И ПОЕВТИНО ПЛАЌАЊЕ ВО ЕВРА ЗА ГРАЃАНИТЕ И КОМПАНИИТЕ“: Величковски од Народната банка за интеграцијата во СЕПА

ПОСКАПУВААТ УСЛУГИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА БЕРЗА - според новиот тарифник компаниите со повисока пазарна капитализација ќе плаќаат многу повеќе

ПОСКАПУВААТ УСЛУГИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА БЕРЗА - според новиот тарифник компаниите со повисока пазарна капитализација ќе плаќаат многу повеќе