25 Февруари, 2024
0.0858

Што велат социјалните мрежи: Во францускиот нон-пејпер пишувало - пуштете ја Катица во куќен притвор

Објавено во: Македонија 23 Ноември, 2019

Добивај вести на Viber

Додека експертската јавност наголемо дебатира дали и кога треба да се спроведе ветинг врз судиите, социјалните мрежи вријат од шеги и реакции за пуштањето во куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева.

„Ајдеее - во Францускиот нон-пејпер пишувало - пуштете ја Катица во куќен притвор и после замижете кога ќе ви бега и сите прогласете се за ненадлежни за бегството“, напишал еден од твитерџиите.

Друг, пак, пишува „Еј ај бе сеа, само да се мрчело, не им побегна Катица, само во домашен притвор оди“,

Има и други реакции „Без гаранција? Дома? Во Гевглеија? Најблизу до граничниот премин Богородица?“, се вдли во еден од твитовите.

„Катица Јанева оди во куќен притвор.Сега бар раат ќе дава наредби од дома, а и ќе си користи од буџетот наменет за СЈО наредната година. Нема више ништо од државава, ја да ви кажам“, напишал еден од твитерџиите.

И има уште еден интересен твит „Аирлија нов бегалец“, вели еден од припадниците на твитер заедницата. 

А новата адреса на Јанева всушност е зграда на улицата Миторполит Теодосиј Гологанов во центарот на Скопје спроти студентскиот дом Кузман Јосифовски - Питу.

Домашниот притвор кој и беше одреден на поранешната прва дама на СЈО, таа го издржува во станот на својот син и од тука ќе го чека почетокот на судското рочиште за случајот „Рекет“ на 3 декември.

Јанева, заедно со Бојан Јовановски и Зоран Милевски, се обвинети по завршувањето на првиот дел од истрагата.

Јанева претходно три месеци се наоѓаше во истражниот затвор во Шуто Оризари, а пред да биде приведена престојуваше во скопската населба Козле.Можеби ќе ве интересира

НЕ ЗАПИРА ХУМАНИТАРНАТА ПОМОШ ЗА ЛЕОНИД - DNK ја лицитира Златната бубамара, сумата достигна 150 илјади евра

НЕ ЗАПИРА ХУМАНИТАРНАТА ПОМОШ ЗА ЛЕОНИД - DNK ја лицитира Златната бубамара, сумата достигна 150 илјади евра

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ ШТО СЕ СЛИКАЛЕ ЗА ПАСОШ ВО ПРОЛЕТ И МРТ - проработе можноста да се провери дали се готови личните документи

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ ШТО СЕ СЛИКАЛЕ ЗА ПАСОШ ВО ПРОЛЕТ И МРТ - проработе можноста да се провери дали се готови личните документи

НЕ МОРА, АМА ЌЕ СОБИРА ГРАЃАНСКИ ПОТПИСИ - Мицкоски најавува рекордна бројка за кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска

НЕ МОРА, АМА ЌЕ СОБИРА ГРАЃАНСКИ ПОТПИСИ - Мицкоски најавува рекордна бројка за кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска

УТРЕ НЕ Е ДОБАР ДЕН ЗА ДА ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА - еве кога грчките земјоделци планираат да го блокираат Евзони

УТРЕ НЕ Е ДОБАР ДЕН ЗА ДА ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА - еве кога грчките земјоделци планираат да го блокираат Евзони

УБАВИНА И СИЛА: ГО ПАМЕТИТЕ ЛИ РОК КОГА БЕШЕ МАЛО КУЧЕНЦЕ - сега е голем шарпланинец и еве како изгледа

УБАВИНА И СИЛА: ГО ПАМЕТИТЕ ЛИ РОК КОГА БЕШЕ МАЛО КУЧЕНЦЕ - сега е голем шарпланинец и еве како изгледа

ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ПОВТОРНО СЕ ГОТВАТ ЗА ПРОТЕСТ - платата да се исплати согласно Законот за минимална плата

ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ПОВТОРНО СЕ ГОТВАТ ЗА ПРОТЕСТ - платата да се исплати согласно Законот за минимална плата

ЦИКЛОНОТ: ВЛАЖЕН БРАН ЌЕ ЈА ЗАФАТИ И МАКЕДОНИЈА - најнова прогноза на Славчо Попоски

ЦИКЛОНОТ: ВЛАЖЕН БРАН ЌЕ ЈА ЗАФАТИ И МАКЕДОНИЈА - најнова прогноза на Славчо Попоски

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА ВО ПРВИТЕ ДВА ДЕНА - Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најмногу номинации од граѓаните

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА ВО ПРВИТЕ ДВА ДЕНА - Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најмногу номинации од граѓаните

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите