07 Декември, 2022
0.0395

СИ-ЕН-ЕН: РУСИЈА СЕГА КОНТРОЛИРА ПОМАЛКУ ТЕРИТОРИЈА ОД ПОЧЕТОКОТ, Пресвртни точки во инвазијата на Украина

Објавено во: Свет 01 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Седум месеци по инвазијата, Русија контролира помалку земја отколку во првите денови од војната. Погледнете каде застана напредокот.

Ненадејниот и успешен контранапад на украинската војска во регионот Харков овој месец ги остави руските сили да контролираат помалку украинска земја отколку што направија по нивното прво навлегување во земјата во февруари 2022 година, според анализата на CNN на ексклузивни податоци од Институтот за Студија на војната (ISW).

Првото масовно туркање на Русија, кое започна ноќта на 23 февруари, и овозможи да обезбеди или да напредува на една петтина од украинската територија, или околу 119.000 квадратни километри (46.000 квадратни милји) од вкупно 603.500 квадратни километри за кои Украина тврди и смета дека е „привремено окупирана “, покажува анализата.

Седум месеци по започнувањето на инвазијата - онаа за која западните официјални лица мислеа дека ќе биде завршена за неколку дена со преплавената украинска престолнина - Русија контролира околу три илјади квадратни километри помалку земја отколку во првите пет дена од војната, открива Си-Ен-Ен. 

Во обид да го обезбеди она што сè уште го контролира, Кремљ во петокот тврдеше дека анексира четири украински региони, од кои има само делумна контрола, додавајќи го заземањето и анексијата на регионот на Крим во 2014 година.

На церемонијата на која присуствуваа шефовите на самопрогласените Народни републики Доњецк и Луганск, и на регионите Запорожје и Керсон, поставени од Русија, рускиот претседател Валдимир Путин потпиша четири посебни договори за прием на нови територии во Руската Федерација. Пред објавувањето, Путин во четвртокот официјално ги призна Керсон и Запорожје како независни држави.

На крајот на септември, проруските власти набрзина спроведоа таканаречени „референдуми“ во делови од четирите окупирани региони на Украина: Доњецк, Луганск, Керсон и Запорожје. Големи делови од Доњецк и Запорожје остануваат во украински раце. Референдумите беа широко критикувани од Украина и меѓународната заедница како лажен напор и нелегитимни. И додека процесот беше во тек, украинските сили заземаа повеќе територии во Доњецк.

Иако предвоените анкети спроведени од Си-Ен-Ен во февруари 2022 година покажаа дека ниту еден регион на Украина нема повеќе од еден од пет луѓе кои го поддржуваат обединувањето на Украина со Русија, властите во тие окупирани региони очекувано во средата тврдеа дека жителите со големо мнозинство се согласиле да се приклучат на Руската Федерација.

За прв пат во конфликтот, руската војска е на задната страна - нејзината декларирана цел да ги заземе цел Доњецк и Луганск навидум стана подалечна по неуредно повлекување од соседниот регион Харков.

Во петокот, Кремљ повтори дека нападот врз новоприпоените територии ќе се смета за акт на агресија врз Русија. Сојузниците на Украина стравуваат дека потегот може да создаде изговор за нова, опасна фаза во војната.

Фото: Принскрин/Си-Ен-Ен

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Ангела Меркел ги призна своите грешки

Ангела Меркел ги призна своите грешки

Путин ќе мора да се откаже, Кулеба ги кажа двата услови за мир

Путин ќе мора да се откаже, Кулеба ги кажа двата услови за мир

СУДИЈКА, НАРЕДНИК, ПОЛИЦАЈЦИ, ВОЈНИЦИ МЕЃУ УАПСЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Екс-пратеничката на АФД поседува огнено оружје

СУДИЈКА, НАРЕДНИК, ПОЛИЦАЈЦИ, ВОЈНИЦИ МЕЃУ УАПСЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Екс-пратеничката на АФД поседува огнено оружје

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

УАПСЕНИТЕ ИМАЛЕ ВОЕНА ОБУКА, ТОА СЕ ЕКС ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ: Нивните планови вклучувале и нарачани убиства во Берлин

УАПСЕНИТЕ ИМАЛЕ ВОЕНА ОБУКА, ТОА СЕ ЕКС ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ: Нивните планови вклучувале и нарачани убиства во Берлин

Украина го стега обрачот околу градоначалникот на Одеса кој бара преговори со Русија

Украина го стега обрачот околу градоначалникот на Одеса кој бара преговори со Русија

ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА: Во рацијата „Сенка“ паднаа екстремистите кои планираа вооружен упад во Бундестагот

ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА: Во рацијата „Сенка“ паднаа екстремистите кои планираа вооружен упад во Бундестагот

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

Нови „крвави пакети“ стигнаа во две украински амбасади

Нови „крвави пакети“ стигнаа во две украински амбасади