16 Февруари, 2019
0.3569
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

СИТЕ НАДВОР, САМО ЕДЕН ДОМА: Кој пратеник остана единствен во куќен притвор

Објавено во: Македонија 17 Октомври, 2018

Речиси сите пратеници кои се обвинети за крвавиот четврток се ослободени од куќен притвор.

Единствено за кој Апелација нема одлука е пратеникот Крсто Мукоски.

Од куќен притвор излегоа Љубен Арнаудов и Сашо Василевски и двајцата од опозициската ВМРО ДПМНЕ кои ќе се бранат од слобода.

Василевски кој веќе ќе може да доаѓа на собраниските седници даде гаранција од  400 000 евра а Арнаудов од 300 000 евра.

600 000 евра гаранција пак неодамна плати екс директорот на БЈМ Митко Чавков а засега во Шутка остануваат уште 11 лица кои се гонат за истото дело како и погореспомнатите а уште единаесетмина се и во домашен притвор. 

Обвинетите за настаните од 27 април останаа и без своите адвокати. На следното рочиште ќе ги брани адвокат назначен по службена должност, бидејќи претходните им се казнети и по 1000 евра од адвокат, поради како што кажа судијката Добрила Кацарска, нарушување на јавниот ред и мир.

Можеби ќе ве интересира

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС