12 Декември, 2018
0.3231
    ALK 8298.81    0.33%     BESK 9000    0%     FERS 67900    -3%     GRNT 809.83    -0.13%     KJUBI 1590    2.58%     KMB 5145.51    1.65%     KONZA31 315    0%     MPT 47500    1.06%     MTUR 4900    1.03%     PKB 14300    -4.03%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    -0.31%     RMDEN17 96.5    0%     STB 1290    0.78%     STIL 120.22    -1.46%     TNB 14170.18    0.14%     TTK 1280    2.78%     UNI 2300    3.09%     VROS 14640    0%

СИТЕ НАДВОР, САМО ЕДЕН ДОМА: Кој пратеник остана единствен во куќен притвор

Објавено во: Македонија 17 Октомври, 2018

Речиси сите пратеници кои се обвинети за крвавиот четврток се ослободени од куќен притвор.

Единствено за кој Апелација нема одлука е пратеникот Крсто Мукоски.

Од куќен притвор излегоа Љубен Арнаудов и Сашо Василевски и двајцата од опозициската ВМРО ДПМНЕ кои ќе се бранат од слобода.

Василевски кој веќе ќе може да доаѓа на собраниските седници даде гаранција од  400 000 евра а Арнаудов од 300 000 евра.

600 000 евра гаранција пак неодамна плати екс директорот на БЈМ Митко Чавков а засега во Шутка остануваат уште 11 лица кои се гонат за истото дело како и погореспомнатите а уште единаесетмина се и во домашен притвор. 

Обвинетите за настаните од 27 април останаа и без своите адвокати. На следното рочиште ќе ги брани адвокат назначен по службена должност, бидејќи претходните им се казнети и по 1000 евра од адвокат, поради како што кажа судијката Добрила Кацарска, нарушување на јавниот ред и мир.

Можеби ќе ве интересира

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции