12 Декември, 2018
0.3297
    ALK 8298.81    0.33%     BESK 9000    0%     FERS 67900    -3%     GRNT 809.83    -0.13%     KJUBI 1590    2.58%     KMB 5145.51    1.65%     KONZA31 315    0%     MPT 47500    1.06%     MTUR 4900    1.03%     PKB 14300    -4.03%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    -0.31%     RMDEN17 96.5    0%     STB 1290    0.78%     STIL 120.22    -1.46%     TNB 14170.18    0.14%     TTK 1280    2.78%     UNI 2300    3.09%     VROS 14640    0%

СЈО води уште една предистражна постапка

Објавено во: Македонија 19 Ноември, 2018

Во Специјалното јавно обвинителство се води предистражна постапка за Албанскиот театар. 

Министерството за култура одлучи да го испрати на разгледување во Владата посебниот извештај за реконструкцијата на Албанскиот театар. 

Министерот Асаф Адеми на денешниот брифинг со новинарите посочи дека по консултација со службите е одлучено извештајот да се разгледува на владина седница. Документот на 30 страни ќе биде препратен до специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, затоа што СЈО води обемна предистражна постапка за „Скопје 2014“ која ја опфаќа и санацијата на Албанскиот театар која трае скоро пет години. 

Работната група која беше формирана по барање на Министерството за култура, напиша неколку заклучоци, а дел од нив се однесуваат и на водењето на тендерските постапки за театарот.

Можеби ќе ве интересира

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции