10 Август, 2020
0.0407

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

Објавено во: Свет, Корона Вирус 14 Јули, 2020

Италијанците сe плаши од „српски“ вид на коронавирусот, затоа што сметаат дека бил позаразен. 

Италија стравува од нов бран на Ковид-19, кој во земјата би можел да биде внесен од граѓаните од источноевропските земји, како Романија и Србија, објави весникот „Република“.

Загриженоста јавно вчера ја искажа гувернерот на италијанската покраина Венето кој вчера на прес-конференција рече дека тестирањето покажало дека заразата од коронавирусот што циркулира во Србија е посилна од тој што е познат во Италија.

„Мутацијата на коронавирусот што циркулира низ Србија не ни е позната. Тестовите покажаа дека четворица позитивни пациенти кои стапиле во контакт со вирусот во Србија, имаат сериозни реакции“, рече Лука Заја.

Заја алудираше на случајот со менаџер од Виченца, кој бил во Србија, двајца негови колеги и едно лице од Падова, кои имале контакт со вирусот, кого италијанските медиуми го нарекуваат „српски“. 

Италија не дозволува влез на нејзината територија за државјаните од 13 земји. 

Србија е меѓу земјите надвор од шенген-зоната, која не се наоѓа на црната листа, но за нејзините државјани задолжителна е 14-дневна изолација.

Регионот Лигурија во северна Италија, во близина на Ломбардија која беше најтешко погодена од коронавирусот, првпат од почетокот на пандемијата вчера немаше нови случаи на зараза.

Можеби ќе ве интересира

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе

ДРАМА ВО БЕЈРУТ - демонстранти упаднаа во МНР, убиен полицаец

ДРАМА ВО БЕЈРУТ - демонстранти упаднаа во МНР, убиен полицаец

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

ЌЕ БИДАТ ДОМА ДУРИ ДО ЈУЛИ ИДНАТА ГОДИНА- како вработените во Фејсбук се штитат од короната

ЌЕ БИДАТ ДОМА ДУРИ ДО ЈУЛИ ИДНАТА ГОДИНА- како вработените во Фејсбук се штитат од короната

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛЖИР: Урнати куќи, напукнати патишта

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛЖИР: Урнати куќи, напукнати патишта

ТЕНЗИИ ВО БЕЈРУТ: На протестите се повредени неколку луѓе

ТЕНЗИИ ВО БЕЈРУТ: На протестите се повредени неколку луѓе