14 Јуни, 2021
0.0186

СО ЧАСОВИ ЗАТВОРЕНО ВО КОЛА: Детенце почина од топлотен удар, таткото го заборавил-Хрватска во шок

Објавено во: Балкан 09 Јуни, 2021

Голема трагедија се случила вчера во Хрватска. Во Книн, во паркиран автомобил беше пронајдено мртво дете. Информацијата за хрватските медиуми ја потврдил и портпаролот на полицијата, Шиме Павиќ и веднаш била спроведена полициска истрага, која треба да ги расветли сите околности на трагедијата.

Истражителите и луѓето кои го пронашле телото биле шокирани од ужасната глетка на починатото момчеце оставено во врело возило.

Како што неофицијално дознава Шибенски.хр, момчето имало пет години. Неговиот татко е професионален војник во единицата за стража со седиште во Книн.

Таткото го носел своетто синче во градинка секое утро пред работа, рано наутро. Го оставаа и одел на работа во касарната Книн.

Вчера пред да го остави во градинка тој добил повик на неговиот мобилен телефон веднаш да се пријави во касарната. Не е познато зошто го повикале и како го успеал да заборави да го остави детето во градинка. Се паркирал и заминал, а момчето најверојатно заспало.

Целосно занесен во своите работни обврски, тој не ни помислил да има дете, пишуваат медиумите, додека во три часот попладне не му се јавила сопругата да го праша каде е нивниот син затоа што не е во градинка.

-Во тој момент истрчал до возилото и го пронашол безживотното тело на своето детенце. Целото утро додека момчето било во возилото никој не го забележал и не го слушнал. Можеби детето се разбудило и се јавило, но никој не можел да го слушне поради бучавата од градежните машини во близина на паркингот, пишува Шибенски.хр.

Отежнувачка околност е што станува збор за автомобил BMW со затемнети стакла. Имено, во Книн, околу 14 часот температурата беше околу 28 степени, но доколку такво возило долго време стои на сонце, температурата внатре може неверојатно да се зголеми и детето да се дехидрира.

Во Книн утре ќе биде ден на жалост. 

ФОТО: Nikolina Vukovic Stipanicev/Cropix

Можеби ќе ве интересира

СИНОТ НА ЕКС КОМАНДАНТОТ НАЈАВИ: Ќе бараме Ратко Младиќ да оди на лекување

СИНОТ НА ЕКС КОМАНДАНТОТ НАЈАВИ: Ќе бараме Ратко Младиќ да оди на лекување

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

КАТАКЛИЗМИЧНИ ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Загина човек во Солун, силниот порој го однел неговиот автомобил

КАТАКЛИЗМИЧНИ ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Загина човек во Солун, силниот порој го однел неговиот автомобил

МАКЕДОНЕЦ НА ЧЕЛО НА АЕРОДРОМОТ ВО ЦРНА ГОРА: Горан Јандреоски е избран за нов извршен директор

МАКЕДОНЕЦ НА ЧЕЛО НА АЕРОДРОМОТ ВО ЦРНА ГОРА: Горан Јандреоски е избран за нов извршен директор

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈАТА ВО СРБИЈА КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА СИНОФАРМ: Месечно производство од два милиони вакцини

ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈАТА ВО СРБИЈА КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА СИНОФАРМ: Месечно производство од два милиони вакцини

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД: Србија ја одобри Фајзер за младите од 12 до 15 години

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД: Србија ја одобри Фајзер за младите од 12 до 15 години