28 Февруари, 2021
0.0366

Спасовски - Вархеји: Преговорите да почнат час поскоро

Објавено во: Македонија 15 Јануари, 2020

Влегуваме во еден важен период, во кој очекуваме важни исчекори, вели техничкиот премиер Оливер Спасовски на прес-конференција со еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји. 

Тој дојде во Владата на средба со техничкиот премиер Оливер Спасовски.

Спасовски се надева дека нашите заслуги ќе бидат наградени иако со одложување. 

Вели дека одлуката за пристапни преговори, треба да се донесе што е можно поскоро. 

„ЕУ отсекогаш била и останува наш чесен и искрен пријател на патот кон ЕУ“, рече Спасовски. 

Техничкиот премиер вели дека е потребно отворање на преговорите час поскоро. 

Спасовски ги информирал комесарот за работата на техничката Влада и за подготовките на фер избори. 

За Вархеји ова е прва посета на регионот, и на Македонија откако стапи на функцијата. 

„Мора да ги забрзаме процесите, да вметнеме една динамика“, вели тој. 

Порача дека Македонија мора да работи. Додаде дека мора да се почнат преговори на пролет. 

„Но, тоа нема да го надмине економскиот јазик меѓу нас и вас“, додаде комесарот. 

Вели дека откако ќе почнат преговори, предизвиците за Македонија ќе бидат уште поголеми ако сака да биде земја членка на ЕУ. 

Нагласи дека приоритет треба да биде даден на Законот за јавно обвинителство, но и да се почитува Договорот од Преспа и Договорот со Бугарија. 

Можеби ќе ве интересира

Kога ќе стигнат кинеските вакцини во земјава?

Kога ќе стигнат кинеските вакцини во земјава?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнува првата фаза од пописот, оние кои се во странство може да се самопопишат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнува првата фаза од пописот, оние кои се во странство може да се самопопишат

Георгиевски советува како да се реши македонско - бугарскиот спор

Георгиевски советува како да се реши македонско - бугарскиот спор

Заев повторно се бори за лидер на СДСМ, над 80.000 членови ќе можат да гласаат

Заев повторно се бори за лидер на СДСМ, над 80.000 членови ќе можат да гласаат

Куќен притвор за малолетникот кој со автомобил го удри Јота

Куќен притвор за малолетникот кој со автомобил го удри Јота

Се бара притвор за двајца демонстранти

Се бара притвор за двајца демонстранти

Најмладиот починат од коронавирус е 43 годишен пациент од Делчево

Најмладиот починат од коронавирус е 43 годишен пациент од Делчево

Денес се регистрирани 721 заразен и 7 починати

Денес се регистрирани 721 заразен и 7 починати

Во неколку градови порасна бројот на хоспитализирани поради коронавирусот

Во неколку градови порасна бројот на хоспитализирани поради коронавирусот