16 Февруари, 2019
0.3585
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Специјална комисија ќе гони нарушувања на референдумот

Објавено во: Македонија 21 Септември, 2018

Основното јавно обвинителство на Македонија формира специјална комисија која ќе ги следи евентуалните прекршувања пред, за време и по референдумот на 30 септември за гласање за Спогодбата од Преспа. Истата брзо ќе ги известува единиците и ќе бара од нив ажурно да реагираат на кривичните прекршувања од Глава шеснаесет со итна постапка и експресно формирање на предмет.

Јавниот обвинител Џељаљ Бајрами е назначен за претседател на Комисијата, а има уште по еден јавен обвинител од четирите Виши јавни обвинителства.

„Проактивното и превентивно делување на Јавното обвинителство со формирањето на привремената Комисија  е одговор на  ставот дека настаните поврзани со претстојниот референдум се од поширок општ интерес во јавноста, каде има потреба од поголема организираност  во насока на заштита од криминални или други противзаконски дејствија“, гласат од ОЈО.

Иако комисијата ќе ја следи ситуацијата на дневна основа, од таму ја повикуваат јавноста, граѓанските организации, други организации, политички партии, домашни и меѓународни институции и сите субјекти кои сметаат дека се прават нарушувања на  со организирањето и спроведувањето на референдумскиот процес, да достават поднесок/пријава до Комисијата на електронската адреса - referendum@jorm.gov.mk.


Можеби ќе ве интересира

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС