10 Декември, 2018
0.3200
    ALK 8149.06    0.8%     GRNT 810.87    1.36%     KMB 4932.79    2.35%     MPT 46443.88    0.75%     MTUR 4850    -0.58%     MZPU 607    0%     OHB 6545.4    1.52%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    1.04%     RMDEN17 96.5    0%     RZLV 68    0%     SBT 1802    -7.59%     STB 1278.3    1.18%     STIL 121    0.83%     TEL 295    0%     TNB 13999.97    0%     TTK 1233    -0.91%

Специјална комисија ќе гони нарушувања на референдумот

Објавено во: Македонија 21 Септември, 2018

Основното јавно обвинителство на Македонија формира специјална комисија која ќе ги следи евентуалните прекршувања пред, за време и по референдумот на 30 септември за гласање за Спогодбата од Преспа. Истата брзо ќе ги известува единиците и ќе бара од нив ажурно да реагираат на кривичните прекршувања од Глава шеснаесет со итна постапка и експресно формирање на предмет.

Јавниот обвинител Џељаљ Бајрами е назначен за претседател на Комисијата, а има уште по еден јавен обвинител од четирите Виши јавни обвинителства.

„Проактивното и превентивно делување на Јавното обвинителство со формирањето на привремената Комисија  е одговор на  ставот дека настаните поврзани со претстојниот референдум се од поширок општ интерес во јавноста, каде има потреба од поголема организираност  во насока на заштита од криминални или други противзаконски дејствија“, гласат од ОЈО.

Иако комисијата ќе ја следи ситуацијата на дневна основа, од таму ја повикуваат јавноста, граѓанските организации, други организации, политички партии, домашни и меѓународни институции и сите субјекти кои сметаат дека се прават нарушувања на  со организирањето и спроведувањето на референдумскиот процес, да достават поднесок/пријава до Комисијата на електронската адреса - referendum@jorm.gov.mk.


Можеби ќе ве интересира

Сашо Богоески ослободен за убиството на провалникот

Сашо Богоески ослободен за убиството на провалникот

Верува ли Заев дека Груевски ќе биде екстрадиран?

Верува ли Заев дека Груевски ќе биде екстрадиран?

Ѓорѓи Спасов сред дебата за уставни измени: Каракачанов се плаши да не остане без парите за бугарски пасоши

Ѓорѓи Спасов сред дебата за уставни измени: Каракачанов се плаши да не остане без парите за бугарски пасоши

Што го тера Јоханес Хан да не верува во екстрадицијата на Груевски?

Што го тера Јоханес Хан да не верува во екстрадицијата на Груевски?

Средба која предзвикува големо внимание: Катругалос - Нимиц - Помпео

Средба која предзвикува големо внимание: Катругалос - Нимиц - Помпео

Започна штрајкот со глад во Идризово

Започна штрајкот со глад во Идризово

Германија на големо враќа македонски азиланти со чартер-летови

Германија на големо враќа македонски азиланти со чартер-летови

Села ја поддржа евентуалната амнестија на затворениците

Села ја поддржа евентуалната амнестија на затворениците

НА 15 ЈАНУАРИ ЌЕ БИДЕ „ЖЕШКО“ ВО СОБРАНИЕ: Што најави Џафери?

НА 15 ЈАНУАРИ ЌЕ БИДЕ „ЖЕШКО“ ВО СОБРАНИЕ: Што најави Џафери?