23 Јуни, 2024
0.0237

СРБИТЕ ЌЕ ЛЕТААТ СО ТАКСИ И ТОА Е ПРИЛИЧНО ДОСТА СЕРИОЗНО: Веќе потпишан меморандум со „Ербас“

Објавено во: Балкан 23 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Министерот за финансии на Србија, Синиша Мали, вчера се сретна со регионалниот директор за продажба на компанијата Ербас за Источна Европа, Александар Бојаниќ.

- На средбата со регионалниот директор за продажба на компанијата Ербас за Источна Европа, Александар Бојаниќ, со кого разговарав за воведување на летечки такси, кои планираме да ги користиме како нов начин на транспорт за време на специјализираната изложба Експо 2027 во Белград, напиша Мали на Инстаграм.

- На оваа работа пристапивме сериозно и затоа се договоривме да потпишеме Меморандум за разбирање со компанијата Ербас во однос на развојниот проект на т.н. Воздушна мобилност, која подразбира употреба на мали, високо автоматизирани авиони, на помали височини во градски средини, по што ќе ја спроведеме и сертифицираме студијата, се наведува во соопштението.

Подготвени сме да користиме нови технологии и мислам дека е важно да бидеме во чекор со времето во оваа смисла, особено имајќи предвид дека ќе бидеме домаќини на една од најголемите изложби во светот, каде што е важно да се презентираат современите иновации - напиша министерот Мали на неговиот официјален Инстаграм профил.


Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми