15 Јули, 2020
0.0250

СТАПИ НА СИЛА ДЕНЕСКА: Русите четири месеци нема да увезуваат нафта

Објавено во: Економија, Корона Вирус 02 Јуни, 2020

Русите нема да увезуваат нафта. 

Русија денеска воведе привремена забрана за увоз на нафта.

Oва е антикризна мерка за да се поддржи домашната преработка на нафта и одржување на вработеноста.

Од денеска во Русија стапи на сила привремена забрана за увоз на бензин, дизел, керозин, бродско гориво и плин. Целта е на тој начин да се даде поддршка на домашната нафтена индустрија.

Забраната ќе трае до 1 октомври и таа е одговор на зголемената испораката на бензин во април од Белорусија со железница. 

Во вториот квартал оваа година таа се зголеми за 1,5 проценти од вкупната потрошувачка на бензин во земјата

Многу руски купувачи на белоруски горива, земајќи ги предвид трошоците за транспорт, плаќале 500 рубли помалку за тон отколку да го купиле на домашниот пазар каде понудата падна.

Глобално, вчера нафтата се стабилизираше со цена над 38 долари за барел.

Ријад пак идниот месец планира да ја зголеми продажната цена на лесната нафта за арапските земји за 3,80 долари за барел.

Можеби ќе ве интересира

Малите акционери се погласно ја негодуваат зделката со „Дуферко“, од „Макстил“ велат - таа ќе донесе подобар резултат за компанијата

Малите акционери се погласно ја негодуваат зделката со „Дуферко“, од „Макстил“ велат - таа ќе донесе подобар резултат за компанијата

ЗЕМЈАТА ЈА НАРЕКУВАА „БЛЕСКАВА ЅВЕЗДА“: Сега е во најдлабока рецесија откако стекна независност од Малезија

ЗЕМЈАТА ЈА НАРЕКУВАА „БЛЕСКАВА ЅВЕЗДА“: Сега е во најдлабока рецесија откако стекна независност од Малезија

ССМ: 15 јули е неработен ден за сите работници

ССМ: 15 јули е неработен ден за сите работници

ГАСОТ ВО ВТОР ПЛАН: Русите прават пари од златото

ГАСОТ ВО ВТОР ПЛАН: Русите прават пари од златото

ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ: Aко купите стан, добивате и државјанство

ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ: Aко купите стан, добивате и државјанство

Поради пандемијата доларот трета седмица по ред паѓа

Поради пандемијата доларот трета седмица по ред паѓа

ОД УТРЕ НА ПЛАЖА НА ДРЖАВЕН ТРОШОК: Ваучерите во функција

ОД УТРЕ НА ПЛАЖА НА ДРЖАВЕН ТРОШОК: Ваучерите во функција

Интервју Лазаров: Пропуштивме многу, економските односи со Бугарија треба да се приоритет

Интервју Лазаров: Пропуштивме многу, економските односи со Бугарија треба да се приоритет

Од денеска повторно поскапени горива

Од денеска повторно поскапени горива