14 Април, 2024
0.0247

СТРАШНО НЕВРЕМЕ ЈА ПОГОДИ ДАЛМАЦИЈА: снег на 1.500 метри, половина метар град (ФОТО + ВИДЕО)

Објавено во: Балкан 02 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Во Хрватска снег врне во подрачја над 1.500 метри надморска височина, па на врвот Динара температурата на воздухот се спушти до 0 степени, со неколку сантиметри нов снег, пренесе денеска Далмација.

Силно невреме со грмотевици зафати делови од северна Далмација, а најлошо беше подрачјето на Свети Филип и Јаков, каде имаше порои, а град достигна и половина метар, што предизвика многу работа кај пожарникарите и комуналните служби.


Околу 9 часот и 30 минути на јужниот брег на Солта се појавила пијавица која останала на море половина час, но не стигнала до брегот и не направила никаква штета, пишуваат хрватските медиуми.

Во средината на денот силно невреме зафати делови од Солта и Чиово, а на Чиово наврнаа 40 литри дожд на метар квадратен.


По 13 часот грмежи облаци го зафатија сплитското подрачје, а на запад од градот наврна големо количество дожд.

Фото: Принтскрин/Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Најтопол ден во Белград откако се мери температура од 1987

Најтопол ден во Белград откако се мери температура од 1987

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

ЗАБОРАВИЛ ДА ЈА КРЕНЕ РАЧКАТА - АВТОМОБИЛОТ ЗАВРШИ ВО МОРЕ: Нуркачи го извлекоа возилото со кран (ВИДЕО)

ЗАБОРАВИЛ ДА ЈА КРЕНЕ РАЧКАТА - АВТОМОБИЛОТ ЗАВРШИ ВО МОРЕ: Нуркачи го извлекоа возилото со кран (ВИДЕО)

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?