14 Јули, 2024
0.1568

Светот доби нова број еден највредна компанија, за еден месец ги мина Google и Microsoft

Објавено во: Економија 22 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

СВЕТОТ доби нова највредна компанија. Откако го престигна прво Apple на почетокот на овој месец, а потоа и Microsoft, Nvidia го зазеде првото место според пазарната капитализација. Помалку познат на пошироката јавност од другите две компании, Nvidia историски се поврзува со графички картички за персонални компјутери.

Во четвртокот и петокот, всушност, Microsoft и Nvidia наизменично се менуваа на позицијата највредна компанија во светот, но ова се само краткорочни флуктуации на цените што не го намалуваат фантастичниот раст на Nvidia од неговото создавање во раните 90-ти. особено во последните години.

Nvidia го постигна ова првенствено затоа што стана глобален лидер во развојот на хардверски и софтверски решенија за вештачка интелигенција, длабоко учење и платформи за имплементација на вештачка интелигенција во различни индустрии, од роботика и финансии до здравствена заштита.

Подемот на компанијата во последните години сведочи за се поголемата важност на вештачката интелигенција, од која денес доаѓа најголемиот дел од приходите на компанијата, но до одреден степен е резултат на надворешни, нетехнолошки фактори како што е пандемијата.

Овие надворешни фактори не беа нужно предност за Nvidia, всушност беа потенцијална закана, но таа вешто се приспособи на нив и на крајот ги искористи за ретко виден интензивен раст на приходите, профитот и на крајот на цената на акциите.

Оние кои купија акции на Nvidia од неколку илјади долари пред неколку години станаа милионери

Денес, пазарната капитализација на Nvidia е 3,34 трилиони долари, повеќе од Microsoft (3,32 трилиони долари), Apple (3,29 трилиони долари), Alphabet (2,17 трилиони долари) и Amazon (1,90 трилиони долари). Цената на акцијата беше околу 136 долари во четвртокот (моментално 128 долари), што е за 180 отсто повисока отколку на почетокот на годината кога цената беше околу 48 долари по акција.

Пред неколку дена Nvidia реши да направи т.н „10 for 1 stock split“, со што секоја акција беше поделена на десет еднакви делови. Ова десеткратно го зголемува бројот на акции, но во спротивно нема влијание врз вкупната вредност. Единствената промена е што инвеститорите на мало можат полесно да купат акција од 100 долари отколку акција од 1.000 долари.

Астрономски раст се случи првенствено во последните неколку години. Минатата година компанијата оствари вкупен приход од 61 милијарда долари, а во 2016 година „само“ 5 милијарди. Пред тоа, не секоја година беше добра.

Доколку некој инвестирал 1.000 долари во акции на Nvidia во 2014 година, тие истите акции би можеле да ги продадат за 280.000 долари денес, под претпоставка дека ги „држел“, односно не ги тргувал. Хипотетички, некој би можел да стане милионер за релативно мала сума од неколку илјади долари само со поседување на удел во Nvidia, иако би морал да плати данок на капитална добивка од 20 проценти од заработката (максималната стапка во САД).

Точниот износ на капитализација и хипотетичката заработка малку се менуваат во последните неколку дена, заедно со растот и падот на цената на акциите на компанијата. Во суштина сè останува исто, а тоа е фактот што денес Nvidia им конкурира на Microsoft, Apple, Alphabet и Amazon.

Уште една највредна компанија во светот од САД

Приказната за потеклото и растот на Nvidia може да се проследи до предностите и недостатоците на типот на капитализам што постои во САД, кој се разликува по суштински нијанси од типот на капитализам што постои во Европа (иако има и разлики меѓу земјите ).

Секако може да се дискутира за пошироките импликации на двата модели, но факт е дека САД произведуваат поголеми, поиновативни, поприлагодливи и повредни компании од Европа.

Иако ЕУ има повеќе од 100 милиони жители повеќе од САД, компаниите како Apple, Microsoft, Nvidia, Alphabet (Facebook) и Amazon генерално се создаваат на спротивната страна на Атлантскиот Океан. Токму Nvidia е показател за „нормалното“ појавување на големите компании во САД, од компанија основана од тесен круг на соработници и пријатели до најголемата компанија во светот во рок од три децении.

Еден од основачите е имигрант од Тајван

После сето тоа време, компанијата сега ја водат истите луѓе кои ја основаа во 1993 година. Во првиот ред е Џенсен Хуанг, роден Тајванец кој беше еден од тројцата основачи на Nvidia, а денес е извршен директор.

Денешниот мултимилијардер Џенсен во никој случај не се родил богат. На деветгодишна возраст, неговите родители го испратиле да живее во САД кај неговиот вујко (тие се преселиле неколку години подоцна). Првата работа му била келнер, а во меѓувреме се обучил и како електроинженер.

Набргу по дипломирањето, тој бил вработен во компании кои дизајнираат микрочипови, како што се AMD и LSI Logic. Работел преку ден, а навечер и викендите магистрирал на престижниот Универзитет Стенфорд, кој го положил во 1992 година.

Следната година, тој ја основа Nvidia со уште двајца електроинженери, Крис Малачовски и Кертис Приема. Во ресторанот од истата франшиза каде Џенсен некогаш работел како келнер, Денис, се договориле да основаат компанија која ќе се фокусира на развој на графички картички.

Од основањето до берзата за шест години

Отпрвин немале поим за името на компанијата, па сите фајлови на компјутерите кои ги содржеле плановите за компанијата ги означиле со „NV“, што е кратенка од „next vision“. Подоцна ги барале сите зборови со тие две букви и на крај се одлучиле за „инвидија“, што на латински значи завист.

Почетната инвестиција беше 40.000 долари (околу 87.000 во денешна вредност), што не е малку, но сепак беа тројца добро платени. Денеска во ресторанот „Денис“, каде што се договориле да ја основаат компанијата, стои плоча на која пишува „Штандот каде што е основана компанијата вредна милијарда долари“.

Во растот на Nvidia, клучно влијание немаа само почетната инвестиција, иновативноста, трудољубивоста и упорноста на основачот. 20 милиони долари инвестираа и компании за ризичен капитал, како Sequoia Capital. Истата компанија веќе имаше низа успешни инвестиции во технолошки компании, како Atari, Cisco и Apple.

Во 1999 година, Nvidia стана доволно голема за да излезе на берзата. Дотогаш, таа стана добро позната како производител на графички картички за компјутери. Истата година ја издаде првата графичка картичка од серијата GeForce, GeForce 256, која имаше неколку важни иновации.

Бавно проширување до пандемијата 2020 година, кога започнува големиот раст

Во 2001 година, Standard&Poors го замени Енрон, дотогаш симбол на корпоративна корупција и измама, со Nvidia на нејзиниот берзански индекс S&P500. Во следните години, компанијата се прошири преку бројни аквизиции, а во 2007 година деловниот магазин Форбс ја прогласи за компанија на годината.

Од тогаш до 2019 година, историјата на компанијата се состои од низа превземања, соработки со други компании кои понекогаш биле неуспешни, понекогаш едноставно лоши серии на производи, тужби поради лажно рекламирање, но и нови технолошки иновации.Можеби ќе ве интересира

АМЕРИКАНЦИТЕ ГО ВОДАТ ТУРИСТИЧКИОТ БУМ ВО ЕВРОПА: Koлкав прилив ќе има на континентот?

АМЕРИКАНЦИТЕ ГО ВОДАТ ТУРИСТИЧКИОТ БУМ ВО ЕВРОПА: Koлкав прилив ќе има на континентот?

СТАНУВА ЗБОР ЗА СКОРО 40 ПРОФЕСИИ: Шведска бара работници

СТАНУВА ЗБОР ЗА СКОРО 40 ПРОФЕСИИ: Шведска бара работници

Д-Р ГЕОРГИЕВА ЈОВЕВСКА ЕДНА ОД ГОДИНЕШНИТЕ “НАЈУСПЕШНИ ЖЕНИ МЕНАЏЕРКИ” ОСТВАРИ СРЕДБА СО ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ДРЖАВАВА ГОРДАНА СИЉАНОВСКА ДАВКОВА

Д-Р ГЕОРГИЕВА ЈОВЕВСКА ЕДНА ОД ГОДИНЕШНИТЕ “НАЈУСПЕШНИ ЖЕНИ МЕНАЏЕРКИ” ОСТВАРИ СРЕДБА СО ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ДРЖАВАВА ГОРДАНА СИЉАНОВСКА ДАВКОВА

НОВИ ЦЕНИ: Од септември поскапуваат билетите за воз во Србија

НОВИ ЦЕНИ: Од септември поскапуваат билетите за воз во Србија

ПУТИН ПОТПИША: Русија го зголеми данокот на добивка

ПУТИН ПОТПИША: Русија го зголеми данокот на добивка

СЛОВАЧКА, УНГАРИЈА, БУГАРИЈА: Земји каде висок процент од граѓаните не можат да си дозволат пристоен оброк

СЛОВАЧКА, УНГАРИЈА, БУГАРИЈА: Земји каде висок процент од граѓаните не можат да си дозволат пристоен оброк

ГРАДОВИ СО НАЈВИСОКИ ПЛАТИ: САД и Швајцарија се на врвот

ГРАДОВИ СО НАЈВИСОКИ ПЛАТИ: САД и Швајцарија се на врвот

БРИКС МОЖЕ ДА ФОРМИРА СВОЈ ПАРЛАМЕНТ: Какви планови има Путин?

БРИКС МОЖЕ ДА ФОРМИРА СВОЈ ПАРЛАМЕНТ: Какви планови има Путин?

КУЌИТЕ ПОСКАПУВААТ: Речиси третина од жителите на EУ живеат под кирија

КУЌИТЕ ПОСКАПУВААТ: Речиси третина од жителите на EУ живеат под кирија