19 Септември, 2020
0.0406

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

Објавено во: Свет, Корона Вирус 10 Август, 2020

Недостасуваат средства за борба против пандемијата.

Светската здравствена организација денеска предупреди за огромниот јаз меѓу средствата потребни за борба против пандемијата и средствата наменети за таа цел во светот.

Болеста е потврдена во повеќе од 210 земји и територии, откако за прв пат е идентификувана во Кина во декември 2019 година.

„Само за вакцини ќе бидат потребни повеќе од 100 милијарди американски долари“, рече генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус пред новинарите во Женева.

Говорејќи за меѓународна иницијатива да се овозможи подобар пристап до здравствена заштита, Тедрос рече дека следните три недели се клучни и ја истакна потребата за зголемување на финансирањето. Тедрос вели дека сепак има надеж.

Бројот на луѓе што се заразиле од коронавирусот во светски рамки надмина 20 милиони и сега изнесува 20.023.522, објави страницата за статистика „Ворлдометерс“. Од почетокот на епидемијата починале 733.995 луѓе, а скоро 13 милиони закрепнале.

Можеби ќе ве интересира

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата