31 Јули, 2021
0.0228

TEШКА ЕСЕН ГИ ЧЕКА ЧЕВЛАРИТЕ: Ќе следи ново кастрење на работни места

Објавено во: Економија, Корона Вирус 30 Јуни, 2020

Тешка есен ги чека вработените во чевларскиот сектор во Македонија, и на повидок се нови откази, поради последиците на пандемијата.

Поради коронавирусот, чевларските фирми имаат многу малку нарачки од странство. Станува збор за Италија, Германија, Швајцарија, земји каде домашните чевлари ги пласираат своите производи. Трговците во овие земји поради целата ситуација засега не ги бараат македонските чевли. Се проценува дека најсилниот удар допрва доаѓа за чевларската индустрија, посилен од оној во март и април кога дел од работниците веќе ги изгубија своите работни места и почнаа да користат парична помош од државата.

„Тешко ќе биде во месец септември, и можно е да има нови откази. Луѓето кои претходно останаа без работа се под биро и примаат надомест, не се вратени на работа. Ние не можеме на домашниот пазар да бидеме конкурентни во однос на кинеските и турските производи, и во тој поглед државата не нѐ заштитила. Трговците во Европа пак не купуваат нова роба“, вели Лидија Милановска од Здружението на чевлари.

Таа смета дека за оваа состојба државата не може многу да помогне, затоа што зависат од глобалните текови и од тоа дали пандемијата ќе стивне наскоро или ќе има и втор бран.

„Дополнително ако има зголемување на минималецот наскоро, тоа нема да можеме да го издржиме. Кој не сака да зголеми плати и да ја зголеми продуктивноста? Прво да заврши состојбата со Ковид -19, па потоа може да се разговара, да се договара за покачување на платите. Ако состојбата се среди со пандемијата, ќе бараме пазари, ќе имаме работа, но ако подолжи вака опоравување може да очекуваме идната година“, рече  Милановска.

Во Куманово чевларскиот сектор опфаќа 1.200 работници, а приближно толкав број има и во другите градови во земјава, додека Здружението на чевлари брои 36 активни фирми.

Проблеми во овој сектор се појавија пролетва, кога Италија, главниот пазар за македонските чевли, беше во карантин, а границите беа затворени.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ПОРАСНА, АМА МАЛКУМИНА СЕ НАД НЕА - само 35 отсто вработени имаат повеќе од просекот

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ПОРАСНА, АМА МАЛКУМИНА СЕ НАД НЕА - само 35 отсто вработени имаат повеќе од просекот

Како „Макстил“ доби крилја? Профитот порасна за шест пати во споредба со лани!

Како „Макстил“ доби крилја? Профитот порасна за шест пати во споредба со лани!

На два месеци од отворањето на Ист Гејт Мол: Кои познати светски брендови доаѓаат во Македонија, освен H&M, Зара Хоум и Лидл?

На два месеци од отворањето на Ист Гејт Мол: Кои познати светски брендови доаѓаат во Македонија, освен H&M, Зара Хоум и Лидл?

ВЛАДАТА ДАВА 1,8 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ТУРИСТИЧКИ АГЕНЦИИ, РЕСТОРАНИ ЗА СВАДБИ И НОЌНИ КЛУБОВИ - само ако имаат еден вработен повеќе нема да ги враќаат парите

ВЛАДАТА ДАВА 1,8 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ТУРИСТИЧКИ АГЕНЦИИ, РЕСТОРАНИ ЗА СВАДБИ И НОЌНИ КЛУБОВИ - само ако имаат еден вработен повеќе нема да ги враќаат парите

КОНКУРЕНЦИЈА НА ПАЗАРОТ - Српски „Телеком“ влегува во земјава, ќе основа компанија која ќе се вика „Мтел“ и ќе нуди мобилна телефонија и интернет

КОНКУРЕНЦИЈА НА ПАЗАРОТ - Српски „Телеком“ влегува во земјава, ќе основа компанија која ќе се вика „Мтел“ и ќе нуди мобилна телефонија и интернет

TTK Банка оствари добивка од 40,6 милиони денари во првите 6 месеци од 2021 година

TTK Банка оствари добивка од 40,6 милиони денари во првите 6 месеци од 2021 година

„Стопанска банка Скопје“ гази јако! Ја зголеми добивката за 2,3 милиони евра, колку е профитот за пола година?

„Стопанска банка Скопје“ гази јако! Ја зголеми добивката за 2,3 милиони евра, колку е профитот за пола година?

НБРМ: Просечната каматна стапка на вкупните кредити во јуни се намали на 4,54 oтсто

НБРМ: Просечната каматна стапка на вкупните кредити во јуни се намали на 4,54 oтсто

МЖ ИНФРАСТРУКТУРА ВРАБОТУВА 30 ЛИЦА - директорот Локвенец вели: поради пензионирањето, ни требаат најмалку стотина

МЖ ИНФРАСТРУКТУРА ВРАБОТУВА 30 ЛИЦА - директорот Локвенец вели: поради пензионирањето, ни требаат најмалку стотина